fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Darowizna w gotówce odbiera prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

123RF
Nie wystarczy zgłosić fiskusowi nabycia pieniędzy od brata. Wpłata musi być udokumentowana przekazem pocztowym lub na konto bankowe.

Komornik wprawdzie nie zajmie pieniędzy, które dostaniemy do ręki, ale zapłacimy za to podatek od spadków i darowizn. Przed takim właśnie wyborem stanęła kobieta, której brat miał w marcu 2017 r. darować 200 tys. zł w gotówce.

Pół roku później kobieta złożyła w urzędzie skarbowym zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na druku SD-Z2. Zapytała, czy na tej podstawie będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, ponieważ – jak wskazała – poinformowała fiskusa o darowiźnie.

Wyjaśniła, że brat nie mógł przekazać jej tych środków na konto bankowe, ponieważ było zajęte przez komorników. Ona sama była związana ugodą z wierzycielami. Nie miała jednak pieniędzy na spłaty. Gdyby brat wpłacił jej darowiznę na konto, nie mogłaby z niej skorzystać.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w tej sytuacji kobieta nie ma prawa do zwolnienia z podatku. Przypomniał, że zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolnione z daniny jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci i wnuki), wstępnych (rodzice i dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) w terminie sześciu miesięcy zgłoszą nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego,

2) udokumentują otrzymanie pieniędzy przekazem na rachunek w banku, SKOK lub przekazem pocztowym.

– Skoro środki pieniężne zostały przekazane w formie gotówkowej, to nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn – uznał na tej podstawie dyrektor KIS.

W konsekwencji kobieta zapłaci podatek na zasadach określonych dla nabywców z I grupy podatkowej. Zalicza się do niej: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Stawka podatku w tej grupie wynosi 822 zł 20 gr i 7 proc. od nadwyżki ponad 20 tys. 556 zł.

Dyrektor KIS podkreślił, że podatnik, który chce skorzystać z preferencji, musi spełnić wszystkie wymagane w przepisach warunki. Bez znaczenia dla rozstrzygnięcia tej sprawy pozostają motywy, jakimi kierowały się strony darowizny, decydując się na przekazanie jej w formie gotówki. Taki przekaz odbiera prawo do zwolnienia z podatku.

Numer interpretacji: 0111-KDIB4. 4015. 161.2017.2.MSI

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA