fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Organizacje pożytku publicznego chcą dokładniejszych informacji o 1 proc. PIT

1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego
Adobe Stock
Fundacje nie dostają już danych, z jakiego urzędu skarbowego wpłynęły pieniądze z podatku. A to jest ważne dla ich podopiecznych.

Ponad 900 mln zł otrzymały organizacje pożytku publicznego z 1 proc. PIT z zeznań za zeszły rok. To rekordowa kwota. Organizacje skarżą się jednak, że nie dostały od fiskusa danych, z jakiego urzędu skarbowego wpłynęły pieniądze.

– W poprzednich latach byliśmy o tym informowani. W tym roku dostaliśmy tylko wykaz wpłat – mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

Do czego jest potrzebna informacja o urzędach skarbowych?

– Przede wszystkim jest istotna dla podopiecznych fundacji. Informacja o urzędach skarbowych ułatwiała im weryfikację prowadzonych akcji zbiórkowych. Mogli obserwować, z jakiego regionu docierały do nich wpłaty, i konfrontować to z podejmowanymi działaniami oraz obietnicami wsparcia – tłumaczy Krzysztof Dobies.

– Informacja o urzędach skarbowych ułatwiała też poszukiwanie wpłat, których podopieczni się spodziewali. Zdarza się bowiem, że pieniądze z 1 proc. wskutek pomyłek trafiają nie tam, gdzie miały być skierowane. W skali wszystkich wpłat są to niewielkie kwoty, ale dla osób w trudnej sytuacji życiowej każda złotówka jest bardzo ważna. Informacja o urzędach skarbowych jest też istotna dla samych organizacji pożytku publicznego, pozwala chociażby ocenić skuteczność kampanii prowadzonych w sprawie 1 proc. podatku – podkreśla Krzysztof Dobies.

Fundacja Avalon zainicjowała petycję do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego w sprawie przywrócenia dostępu do informacji o urzędach skarbowych przy poszczególnych wpłatach z 1 proc. podatku. W petycji podkreślono, że żaden z obowiązujących dziś przepisów nie nakłada obowiązku ukrywania tych danych.

Do akcji przyłączyły się też inne organizacje pożytku publicznego.

„W rozliczeniach podatkowych za 2019 r. jako nadawcę przelewów wskazano Centrum Kompetencyjne Rozliczeń w Bydgoszczy. To spowodowało, że nie jest możliwe sprawdzenie ani zgłoszenie ewentualnych niezgodności. Stanowi to duży problem dla naszych podopiecznych" – pisze na swojej stronie internetowej Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą".

Przypomnijmy, że aby wesprzeć potrzebujących częścią swojego podatku, wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego (np. fundacji albo stowarzyszenia). I obliczyć 1 proc. podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

W zeznaniu rocznym można też podać cel szczegółowy 1 proc., np. wsparcie rehabilitacji konkretnej osoby. A także wyrazić zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego naszych danych.

Podzielić się swoim podatkiem mogą ci, którzy płacą PIT według skali, czyli np. pracownicy, zleceniobiorcy, wykonujący umowy o dzieło czy prowadzący własne firmy. Także przedsiębiorcy rozliczający się stawką liniową oraz osoby odprowadzające ryczałt (prowadzący działalność gospodarczą czy zarabiający na najmie).

W rozliczeniu za 2019 r. 1 proc. PIT przekazało 14,8 mln osób. Organizacje otrzymały w sumie 907 mln zł. Z roku na rok rośnie zarówno liczba dzielących się podatkiem osób, jak i łączna kwota wpłat.

Ministerstwo Finansów informuje, że wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do zbierania 1 proc. PIT dostępny jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: www.niw.gov.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA