Reklama
Rozwiń

Organizacje pożytku publicznego chcą dokładniejszych informacji o 1 proc. PIT

Fundacje nie dostają już danych, z jakiego urzędu skarbowego wpłynęły pieniądze z podatku. A to jest ważne dla ich podopiecznych.

Publikacja: 27.11.2020 07:50

Organizacje pożytku publicznego chcą dokładniejszych informacji o 1 proc. PIT

Foto: Adobe Stock

Ponad 900 mln zł otrzymały organizacje pożytku publicznego z 1 proc. PIT z zeznań za zeszły rok. To rekordowa kwota. Organizacje skarżą się jednak, że nie dostały od fiskusa danych, z jakiego urzędu skarbowego wpłynęły pieniądze.

– W poprzednich latach byliśmy o tym informowani. W tym roku dostaliśmy tylko wykaz wpłat – mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

Czytaj też: 1 proc. podatku w PIT a RODO

Do czego jest potrzebna informacja o urzędach skarbowych?

– Przede wszystkim jest istotna dla podopiecznych fundacji. Informacja o urzędach skarbowych ułatwiała im weryfikację prowadzonych akcji zbiórkowych. Mogli obserwować, z jakiego regionu docierały do nich wpłaty, i konfrontować to z podejmowanymi działaniami oraz obietnicami wsparcia – tłumaczy Krzysztof Dobies.

– Informacja o urzędach skarbowych ułatwiała też poszukiwanie wpłat, których podopieczni się spodziewali. Zdarza się bowiem, że pieniądze z 1 proc. wskutek pomyłek trafiają nie tam, gdzie miały być skierowane. W skali wszystkich wpłat są to niewielkie kwoty, ale dla osób w trudnej sytuacji życiowej każda złotówka jest bardzo ważna. Informacja o urzędach skarbowych jest też istotna dla samych organizacji pożytku publicznego, pozwala chociażby ocenić skuteczność kampanii prowadzonych w sprawie 1 proc. podatku – podkreśla Krzysztof Dobies.

Fundacja Avalon zainicjowała petycję do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego w sprawie przywrócenia dostępu do informacji o urzędach skarbowych przy poszczególnych wpłatach z 1 proc. podatku. W petycji podkreślono, że żaden z obowiązujących dziś przepisów nie nakłada obowiązku ukrywania tych danych.

Do akcji przyłączyły się też inne organizacje pożytku publicznego.

„W rozliczeniach podatkowych za 2019 r. jako nadawcę przelewów wskazano Centrum Kompetencyjne Rozliczeń w Bydgoszczy. To spowodowało, że nie jest możliwe sprawdzenie ani zgłoszenie ewentualnych niezgodności. Stanowi to duży problem dla naszych podopiecznych" – pisze na swojej stronie internetowej Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą".

Przypomnijmy, że aby wesprzeć potrzebujących częścią swojego podatku, wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego (np. fundacji albo stowarzyszenia). I obliczyć 1 proc. podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

W zeznaniu rocznym można też podać cel szczegółowy 1 proc., np. wsparcie rehabilitacji konkretnej osoby. A także wyrazić zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego naszych danych.

Podzielić się swoim podatkiem mogą ci, którzy płacą PIT według skali, czyli np. pracownicy, zleceniobiorcy, wykonujący umowy o dzieło czy prowadzący własne firmy. Także przedsiębiorcy rozliczający się stawką liniową oraz osoby odprowadzające ryczałt (prowadzący działalność gospodarczą czy zarabiający na najmie).

W rozliczeniu za 2019 r. 1 proc. PIT przekazało 14,8 mln osób. Organizacje otrzymały w sumie 907 mln zł. Z roku na rok rośnie zarówno liczba dzielących się podatkiem osób, jak i łączna kwota wpłat.

Ministerstwo Finansów informuje, że wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do zbierania 1 proc. PIT dostępny jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: www.niw.gov.pl.

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców
Podatki
Umowy przedwstępne sprzed 2024 r. chronią przed zapłatą podwyższonego PCC od zakupu powyżej sześciu mieszkań.