fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga termomoderniacyjna nie przysługuje, gdy remont zmienia konstrukcję budynku - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Właściciel domu nie odliczy kosztów termomodernizacji, gdy w czasie remontu zmieni konstrukcję budynku.

Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej może być bardzo trudne, gdy docieplenie domu będzie wymagać większych zmian, np. podniesienia dachu. To dlatego, że ulga ta przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku. Nie można więc odliczyć wydatków związanych z nadbudową – uznał fiskus w najnowszej interpretacji.

Z pytaniem zwrócił się współwłaściciel domu wybudowanego w 2006 r. Planuje jego termomodernizację polegającą na poprawieniu izolacji dachu. Nie będzie to jednak możliwe bez zmiany konstrukcji. Konieczne jest podniesienie ścian kolankowych wokół domu, wykonanie nowej konstrukcji dachu i nowego pokrycia, a następnie ocieplenie dachu i ścian kolankowych. Bez tych zmian poddasze zostałoby wyłączone z użytkowania.

Czytaj też:

Podatnik zapytał, czy może odliczyć wydatki na materiały budowlane (blachodachówka, wełna mineralna i styropian) oraz usługi, takie jak wykonanie projektu przebudowy domu, ocieplenia dachu i ścian kolankowych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że podatnik skorzysta z ulgi, ale tylko częściowo. To dlatego, że przedstawiony przez niego zakres prac świadczy o nadbudowie domu. Tymczasem ulga dotyczy istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy – Prawo budowlane.

„W tej części, w której poniesione wydatki termomodernizacyjne będą dotyczyły budynku istniejącego, wnioskodawca będzie mógł skorzystać z odliczenia na zasadach określonych w art. 26h ustawy o PIT" – napisał dyrektor KIS.

To oznacza, że nie odliczy wydatków na prace budowlane i termomodernizacyjne oraz materiały wykorzystane do podniesienia ścian kolankowych, wykonania nowej konstrukcji dachu i nowego pokrycia dachu oraz na materiały do ocieplenia i izolacji przed wilgocią nadbudowanej części. Skorzysta z ulgi tylko za prace i materiały wykorzystane do ocieplenia przegród budowlanych w części budynku już istniejącej.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 26h ustawy o PIT kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł. Przedsięwzięcie powinno być zakończone w ciągu trzech lat od pierwszego wydatku. Katalog wydatków określa rozporządzenie ministra inwestycji i rozwoju. Odliczyć można zakup m.in. materiałów budowlanych do docieplenia, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

numer interpretacji: 0113- KDIPT3.4011. 285.2019.2.MH

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA