fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga rehabilitacyjna nie na pobyt niepełnosprawnego dziecka w ośrodku wsparcia - interpretacja podatkowa

123RF
Ojciec niepełnosprawnego dziecka nie odliczy wydatków na jego pobyt w ośrodku wsparcia.

Skarbówka pilnuje, by rozliczać ulgę rehabilitacyjną ściśle według przepisów ustawy o PIT. Zwraca uwagę, że nie każdy pobyt osoby niepełnosprawnej w specjalistycznym ośrodku daje prawo do preferencji.

Czytaj też:

Niekorzystną interpretację otrzymał podatnik, który za 2018 rok odliczył wydatki na pobyt córki w ośrodku wsparcia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej przy domu pomocy społecznej. Opłatę miesięczną, wynoszącą 470 zł, zaliczył do wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Chciał potwierdzić, że jego rozliczenie jest prawidłowe, skoro córka korzysta w ośrodku z rehabilitacji medycznej na podstawie zlecenia lekarskiego oraz innych zajęć, m.in. logopedycznych i dydaktyczno-wychowawczych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się jednak na takie rozwiązanie, gdyż podatnik nie spełnił ustawowych warunków. Fiskus podkreśla, że w myśl art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT odliczeniu podlegają opłaty za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne. Podlegają one odliczeniu od dochodu za ten rok, w którym zostały poniesione.

Warunkiem odliczenia jest m.in. posiadanie orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Skorzystają też z niego podatnicy, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne, np. małżonek lub dzieci, jeśli ich dochody nie przekraczają określonego w ustawie limitu.

Dyrektor KIS stwierdził, że wśród wydatków, których poniesienie uprawnia do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, ustawodawca nie wymienił pobytu w ośrodku wsparcia. Tego typu ośrodek nie jest również zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-leczniczym ani pielęgnacyjno-opiekuńczym.

„Wnioskodawca, na którego utrzymaniu w 2018 roku pozostawała niepełnosprawna córka, nie może – na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT – odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym wydatków poniesionych w związku z pobytem tego dziecka w ośrodku wsparcia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej" – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011.224.2019.2.MD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA