Ministerstwo Finansów przygotowuje zmianę ustawy o VAT, która ma dotyczyć spraw handlu międzynarodowego – wynika z rządowych zapowiedzi legislacyjnych. Jedną z kwestii, które mają być uregulowane, jest zwrot podatku dla podróżnych spoza Unii Europejskiej, którzy kupują w Polsce towary i wywożą je.

Dzisiaj takimi zwrotami mogą się zajmować wyspecjalizowane firmy albo same sklepy, o ile przekroczą obroty 400 tys. zł rocznie. Ten limit dla sklepów ma być zniesiony. To pokłosie wydanego 28 lutego 2018 r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w polskiej sprawie przedsiębiorcy Stanisława Pieńkowskiego (sygn. C 307/16). Trybunał uznał, że 400-tysięczny limit jest sprzeczny z unijną dyrektywą o VAT.

Czytaj też: Zwrot VAT podróżnym sprzeczny z prawem UE

Inna zmiana będzie dotyczyła magazynów konsygnacyjnych (zwanych call-off stock). Magazyny te ułatwiają rozliczanie opodatkowania towarów w sytuacji, gdy dostawca z jednego kraju UE prowadzi taki magazyn w innym kraju, a odbiorca pobiera towar małymi partiami. Do opodatkowania nabycia w kraju odbiorcy dochodzi dopiero w momencie wyprowadzenia towaru ze składu, a nie przywozu do tego kraju. Wprawdzie przepisy o takich składach już istnieją w polskiej ustawie o VAT, ale mają być zmodyfikowane zgodnie z unijną dyrektywą 2018/1910. Chodzi m.in o wprowadzenie substytucji podmiotów uczestniczących w takim handlu.

Na razie nie ujawniono konkretnego projektu ustawy, ale wiadomo, że dyrektywa 2018/1910 powinna być wdrożona do 1 stycznia 2020 roku.