7 września 2017 r. rzecznik generalny wydał opinię dotyczącą polskich przepisów dotyczących zwrotu VAT podróżnym (sprawa C-307/16, S. Pieńkowski vs Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie). Opinia dotyczy pytania prejudycjalnego zadanego przez NSA, a skierowanego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnośnie do zgodności polskich przepisów w zakresie zwrotu VAT podróżnym z prawem unijnym. Zgodnie bowiem z art. 127 ust. 5 ustawy o VAT zwrotu VAT podróżnym w ramach tzw. procedury Tax Free mogą dokonywać sprzedawcy pod warunkiem, że ich obroty za poprzedni rok podatkowy wyniosły powyżej 400 000 zł

Zdaniem rzecznika generalnego polskie przepisy stoją w sprzeczności z dyrektywą VAT 2006/112, gdyż ograniczają możliwość zwrotu VAT podróżnym z powodu obrotów sprzedawcy. W opinii rzecznika przepisy krajowe nie powinny doprowadzić do ograniczenia liczby podatników uprawnionych do bezpośredniego stosowania zwolnienia, nie naruszając przy tym zasady równego traktowania ustanowionej w art. 273 dyrektywy VAT. Ów mechanizm skutkuje korzystniejszym traktowaniem największych przedsiębiorstw, podczas gdy ryzyko oszustw podatkowych jest w sposób konieczny proporcjonalne do rozmiaru działalności, a zatem do wielkości obrotów. Przedstawiona przez Rzeczpospolitą Polską argumentacja, że ryzyko błędu i oszustwa jest odwrotnie proporcjonalne do wielkości obrotów, nie przekonała rzecznika. Przy okazji swej opinii rzecznik powołał się na orzecznictwo Trybunału, w myśl którego, gdy „spełnione zostaną warunki zwolnienia przewidziane w art. 146 ust. 1 lit. b) dyrektywy VAT, w szczególności wywóz danych towarów z obszaru celnego Unii, żaden VAT nie jest należny i zasadniczo nie zachodzi ryzyko oszustwa podatkowego lub utraty wpływów z podatków mogące uzasadnić opodatkowanie danej transakcji".

Rzecznik rekomenduje więc Trybunałowi Sprawiedliwości UE uznanie polskich przepisów za niezgodne z prawem unijnym. Jeśli TSUE zgodzi się z nim, a zwykle tak jest, doprowadzi do ułatwienia zwrotu VAT podróżnym wyjeżdżającym poza UE.

Autor jest doradcą podatkowym, prezesem ADN Podatki Sp. z o.o