fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Czy ulga rehabilitacyjna przysługuje na nowy piec

AdobeStock
Niepełnosprawny odliczy wydatki na dostosowanie domu do swoich potrzeb, np. na wymianę systemu ogrzewania, by nie musiał nosić drewna.

Coraz więcej osób z orzeczeniem niepełnosprawności pyta skarbówkę o odliczenie wydatków na remont i wyposażenie mieszkań, np. na nowy piec i kaloryfery. Stanowisko fiskusa jest pozytywne, jeśli zmiany dostosowują lokal do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Spójrzmy na najnowszą interpretację (nr 0115-KDIT2-2.4011.100.2019.1.MU). Sprawa dotyczyła niepełnosprawnej podatniczki, która przeszła niedawno operację kręgosłupa. Mieszka w domu jednorodzinnym z niepełnosprawną matką. W 2018 r. zainstalowała w nim zdalnie sterowany kocioł gazowy oraz nowe kaloryfery za blisko 7 tys. zł. Wcześniej dom był ogrzewany kominkiem, a noszenie drewna sprawiało wnioskodawczyni dużą trudność.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że kobieta może skorzystać z ulgi. Przypomniał, że w myśl art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT osoba niepełnosprawna odliczy wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przepisy podatkowe nie definiują tych pojęć. Zgodnie z językowym znaczeniem „adaptacja" to przystosowanie do innego użytku, np. przeróbka budynku. „Wyposażenie" to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

– Skoro wydatki na zakup kotła CO są związane z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, to można je uznać za poniesione na adaptację i wyposażenie budynku mieszkalnego, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT. Właściwie udokumentowane podlegają odliczeniu od dochodu – uznał dyrektor KIS. Można je uwzględnić w zeznaniu składanym za ten rok, w którym były poniesione.

W innej interpretacji (nr 0113-KDIPT2-2.4011.174. 2019.1.SŻ) fiskus zgodził się na odliczenie 30 tys. zł na remont CO wraz z montażem pieca, zasobnika wody, stacji pogodowej i sterownika. Wyjaśnił, że wydatki mają odpowiadać potrzebom wynikającym z niepełnosprawności, służyć rehabilitacji lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych.

„To jedyne ustawowe wymogi stawiane wspomnianym wydatkom" – czytamy w interpretacji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA