fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nie każdy kredyt daje prawo do ulgi na cele mieszkaniowe

Fotolia.com
Za wydatek na cele mieszkaniowe nie można uznać spłaty kredytu, który został zaciągnięty na zakup sprzedanej nieruchomości.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji, jak należy rozliczyć dochód ze sprzedaży nieruchomości, która została nabyta na kredyt.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w styczniu 2012 r. kupiła mieszkanie za 390 tys. zł. Na zapłatę ceny oraz sfinansowanie remontu zaciągnęła 404 tys. zł kredytu. We wniosku o interpretację wskazała, że jest to kredyt nr 1. Ostatecznie suma zapłaconej ceny i kosztów dokończenia budowy domu wyniosła 417 tys. zł.

W listopadzie 2016 r. podatniczka kupiła drugi dom z działką za 560 tys. zł. Na ten cel zaciągnęła 510 tys. zł kredytu (kredyt nr 2).

Kobieta planuje sprzedaż mieszkania nabytego w 2012 r. Szacunkowa cena sprzedaży będzie większa od ceny zakupu. Uzyskane pieniądze chce przeznaczyć na całkowitą spłatę kredytu nr 1 oraz częściową spłatę kredytu nr 2. Wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że w takiej sytuacji skorzysta ze zwolnienia z podatku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że dochód ze zbycia nieruchomości podlega 19-proc. PIT, jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat. Termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. To oznacza, że jeśli kobieta kupiła lokal nr 1 w 2012 r., to może go sprzedać bez podatku w 2018 r.

Jeśli sprzeda lokal wcześniej, może skorzystać z ulgi na cele mieszkaniowe. Obejmuje ona m.in. wydatki poniesione na spłatę kredytu (wraz z odsetkami) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży.

Dyrektor KIS przypomniał też, że kosztem nabycia lokalu nr 1, które podlegają odliczeniu od przychodu ze sprzedaży, jest zapłacona cena i suma nakładów zwiększających wartość lokalu. Będzie to kwota 417 tys. zł.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że do ulgi mieszkaniowej uprawnia spłata kredytu nr 2, zaciągniętego na nabycie domu z działką.

Natomiast wydatki na spłatę kredytu nr 1, którym zostało sfinansowane nabycie i remont lokalu nr 1, nie mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe. Stanowią one bowiem koszt nabycia lokalu i koszt nakładów poniesionych na ten lokal.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-2.45 11.35.2017.2.IN

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA