fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: zasiłek pielęgnacyjny wlicza się do dochodu

123RF
Rodziny dorosłych niepełnosprawnych nie skorzystają z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli podopieczny będzie otrzymywał określone wsparcie finansowe.

Ministerstwo Finansów poinformowało w odpowiedzi na interpelację nr 19987, na jakich warunkach opiekun niepełnosprawnego odliczy wydatki na jego utrzymanie.

Poseł Katarzyna Osos zapytała o skutki zmian w ustawie o PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r. i stosuje się je do rozliczenia za 2017 r. W styczniu rodziny dorosłych niepełnosprawnych dowiedziały się, że wielu z nich straciło ulgę. Mimo że limit dochodów niepełnosprawnego został zwiększony, to wlicza się do niego zasiłek pielęgnacyjny. Zapytała, czy MF planuje to zmienić. Ministerstwo przypomniało, że z ulgi mogą skorzystać osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, m.in.: małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób nie przekraczają kwoty 10 080 zł. Zgodnie ze zmianą obowiązującą od 2018 r., do dochodów nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, m.in. niepełnoletnich i niepełnosprawnych bez względu na wiek.

–Podwyższony został limit dochodu osoby niepełnosprawnej z 9120 zł do 10 080 zł, a ponadto dodano drugie zdanie wyłączające z dochodów osoby niepełnosprawnej, pozostającej na utrzymaniu podatnika, kwoty alimentów na rzecz dzieci – napisał wiceminister Paweł Gruza.

– W pojęciu dochodu osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika mieszczą się wszystkie uzyskane przez tę osobę dochody, w tym zwolnione od podatku, np. zasiłek pielęgnacyjny. Jedynym wyjątkiem są alimenty na rzecz dzieci, o których mowa w tej regulacji – dodał wiceminister.

Poinformował też, że obecnie nie są prowadzone prace w kierunku wyłączenia świadczeń związanych z niepełnosprawnością z dochodu osoby niepełnosprawnej.

W 2017 r. świadczenia te wyniosły 11 718,70 zł, w tym renta socjalna – 9882,70 zł, a zasiłek pielęgnacyjny – 1836 zł. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA