fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Danina solidarnościowa: małżeństwo nie uchroni od zapłaty

Adobe Stock
Ministerstwo Finansów chce wydać objaśnienia do przepisów o daninie solidarnościowej.

Do 26 marca wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać uwagi w sprawie projektu objaśnień do nowego podatku dla osób o rocznych dochodach powyżej 1 mln zł.

Ministerstwo Finansów opublikowało już projekt tych objaśnień na swojej stronie internetowej. Dotyczą one kilku kwestii, które budziły wątpliwości ekspertów już podczas prac nad ustawą wprowadzającą tę daninę. Opublikowano też projekt formularza rozliczenia daniny (DSF-1).

Objaśnienia dotyczą m.in. podatników, którzy uzyskują dochody z zagranicy. W dokumencie MF zaznaczono, że jeśli w podstawie obliczenia daniny uwzględniono zagraniczne dochody, to pomniejsza się ją proporcjonalnie o kwotę równą podatkowi zapłaconemu od tych dochodów za granicą.

Przy obliczaniu podstawy opodatkowania nie będzie natomiast uwzględniane wspólne rozliczenie małżonków. Jeśli zatem jeden z nich przekroczy próg 1 mln zł dochodu, to powinien zapłacić 5-procentową daninę. Musi to zrobić, nawet gdyby ze wspólnego rozliczenia wynikało, że na każdego z małżonków przypadnie mniej niż 1 mln zł dochodu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA