fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Danina solidarnościowa - kto i od kiedy ją zapłaci

Fotolia.com
Osoby, które w przyszłym roku zarobią więcej niż 1 mln zł, zapłacą daninę solidarnościową.

4 proc. liczone od dochodu przekraczającego 1 mln zł. Oprócz tego normalny podatek. Takie obciążenia czekają od Nowego Roku najbogatszych.

Daninę wprowadza ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zapłacą ją osoby pracujące na etacie, umowie o dzieło, zleceniu czy kontrakcie menedżerskim. Także zarabiający na wynajmie mieszkań (jeśli płacą podatek według skali) oraz sprzedający papiery wartościowe. Nowy podatek dotknie też najbogatszych przedsiębiorców (rozliczających się zarówno według skali, jak i stawką liniową).

Jak go wyliczyć? Tak jak teraz wykażemy dochody w rocznej deklaracji, uzależnionej od rodzaju zarobków i sposobu opodatkowania. Przykładowo przedsiębiorca płacący podatek liniowy sporządzi PIT-36L, a jeśli ma jeszcze wynagrodzenie z etatu, wypełni także PIT-37. Dochody rozliczy osobno. Na potrzeby wyliczenia daniny solidarnościowej musi je jednak zsumować i sprawdzić, czy nie przekroczyły 1 mln zł. Jeśli tak, powinien zapłacić dodatkowy podatek. Czyli 4 proc. liczone od nadwyżki. Zrobi to dopiero przy rozliczeniu za 2019 r., w terminie do 30 kwietnia 2020 r. Będzie musiał też złożyć nową deklarację.

Czy osoby, które rozliczają się razem z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem, będą mogły – na potrzeby wyliczenia daniny solidarnościowej – podzielić swój dochód na pół (tak jak to robią w zeznaniu rocznym)? Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji uznało, że nie (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 16 listopada).

Zdaniem resortu finansów osoba, która w zeznaniu rozlicza się razem z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem, na potrzeby ustalania podstawy obliczenia daniny solidarnościowej uwzględnia cały swój dochód, a nie jego połowę. Przy ustalaniu podstawy obliczenia nowego podatku nie bierze się też pod uwagę odliczeń z tytułu darowizn, ulgi rehabilitacyjnej czy strat z lat ubiegłych – podkreśliło ministerstwo.

Danina solidarnościowa nie obejmie jednak wszystkich dochodów. Przykładowo ze sprzedaży domu lub mieszkania (oczywiście jeśli nastąpi poza działalnością gospodarczą), a także opodatkowanych ryczałtowo przychodów (z najmu albo działalności gospodarczej).

Podatkiem solidarnościowym nie muszą się też przejmować osoby prawne, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Nawet jeśli osiągną dochód powyżej 1 mln zł.

Podstawa prawna: ustawa z 23 października 2018 r. DzU, z 23 listopada 2018 r., poz. 2192

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA