fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga rehabilitacyjna - jak skorzystać za poprzednie lata

Adobe Stock
Z ulgi rehabilitacyjnej można skorzystać także za poprzednie lata, składając korektę zeznania.

Kto nie odliczył w poprzednich latach wydatku na cele rehabilitacyjne, może zrobić to teraz – wynika z najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej.

Taką odpowiedź uzyskał podatnik, który w grudniu 2015 r. kupił potrzebny mu sprzęt – dużą matę turmalinową za blisko 5 tys. zł. To urządzenie termiczne masujące o właściwościach magnetycznych, którego stosowanie zlecił lekarz. Wnioskodawca wykorzystuje je w domowej rehabilitacji reumatoidalnego zapalenia stawów oraz kręgosłupa. Nie odliczył jednak zakupu w PIT za 2015 r., bo certyfikat potwierdzający właściwości rehabilitacyjne maty dostał od producenta już po okresie rozliczeniowym. Mężczyzna podał, że ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze stycznia 2013 r. Pytał, czy może teraz odliczyć wydatek. Odpowiedź skarbówki jest pozytywna.

Dyrektor KIS przypomniał, że wydatki na cele rehabilitacyjne mogą być odliczone jedynie w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednak wnioskodawcy przysługuje prawo do korekty uprzednio złożonego zeznania podatkowego, w którym nie skorzystał z odpisu.

Warunkiem jest posiadanie prawa do odliczenia. Właściwym do stwierdzenia, czy dany sprzęt jest niezbędny w rehabilitacji podatnika, jest w szczególności lekarz specjalista. Może potwierdzić to np. w zaświadczeniu.

– Jeśli sprzęt jest niezbędny w rehabilitacji, to wydatek poniesiony w 2015 r. może zostać odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym za 2015 r. poprzez złożenie korekty zeznania – uznał dyrektor KIS. ©?

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-3. 4011.301. 2017.2.KK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA