fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nowości w Twój e-PIT

Adobe Stock
Już ponad 350 tys. deklaracji PIT za 2019 r. złożyli podatnicy w systemie Twój e-PIT.

Akcja rozliczania PIT za 2019 rok ruszyła 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2020 r.

Podobnie jak w ubiegłym roku podatnicy mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT. To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie musi wypełniać ani składać deklaracji w urzędzie skarbowym, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na niego w wersji elektronicznej na stronie podatki.gov.pl. Może je poprawić lub uzupełnić, ale może też nie robić nic, a i tak przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone. Podatnik ma też prawo odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku dla skarbówki ważne będzie to samodzielne zeznanie.

Od soboty do usługi Twój e-PIT  zalogowano się (uwierzytelnienia z małżonkiem) ponad 1,3 mln razy. W tym roku wprowadzono do niej wiele nowości. To między innymi:

- dwa nowe formularze (PIT-28 i PIT-36) dostępne w usłudze;

- jeszcze łatwiejsze rozliczanie ulgi na dzieci;

- uwzględnienie w usłudze zwolnienia z PIT dla osób młodych do 26 r. życia,

- informacja o stanie zwrotu nadpłaty,

- pełny dostęp m.in. do poprzednich zeznań PIT,

- podstawiony mikrorachunek podatkowy.

Elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L zostaną udostępnione na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach do końca przyszłego tygodnia.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa  zapewniają, że wszystkie udostępnione w usłudze Twój e-PIT opcje są wielokrotnie testowane i w razie potrzeby na bieżąco korygowane.  Zespół specjalistów monitoruje działanie usługi 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Wszystkie wpływające zgłoszenia są analizowane i możliwie jak najszybciej rozwiązywane.

MF ostrzega jednak przed fałszywymi e-mailami, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje MF. Ani Ministerstwo, ani Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają do podatników żadnych e-maili podczas składania zeznań podatkowych.

We wszystkich urzędach skarbowych podatnicy mają do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i zapewnioną pomoc przy rozliczeniu PIT. Takich stanowisk w całej Polsce będzie blisko 600.

Pytania dotyczące usługi Twój e-PIT można także wysyłać na adres e-mail: info.epit@mf.gov.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA