Podatki

MF o zwolnieniu z PIT: nie trzeba czekać 5 lat ze sprzedażą lokalu nabytego w spadku po małżonku

Adobe Stock
Fiskus potwierdził, że nie trzeba czekać pięć lat ze sprzedażą lokalu nabytego w spadku po małżonku.

Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości kupionej wspólnie przez małżonków. Korzystną dla podatników.

Przypomnijmy, że sprzedawca mieszkania lub domu musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19 proc. PIT. Chyba że pozbywa się nieruchomości po pięciu latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym nastąpiło). Takim nabyciem jest zakup wspólnego mieszkania przez małżonków. Czy jednak po śmierci jednego z nich drugi małżonek powtórnie je nabywa? I czy musi czekać pięć lat ze sprzedażą, żeby nie płacić podatku? Fiskus długo uważał, że tak. Zmienił zdanie dopiero po uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FPS 2/17).

W interpretacji ogólnej minister finansów podkreślił, że nabycie następuje z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości. Także wtedy, gdy weszła do wspólnego majątku małżonków. Po śmierci jednego z nich nie następuje nabycie nieruchomości przez drugiego małżonka. Nie jest bowiem możliwe wyodrębnienie przypadającego mężowi i żonie udziału w mieszkaniu (domu) objętym małżeńską wspólnością majątkową. 

Numer interpretacji: DD2.8201.3.2017.KBF

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL