Chcesz płacić niższy podatek od najmu, zadbaj o właściwy zapis w umowie

Właściciel mieszkania nie rozlicza się z opłat eksploatacyjnych, np. za media, jeśli z umowy wynika, że ponosi je lokator.

Aktualizacja: 09.02.2021 12:03 Publikacja: 09.02.2021 07:04

Umowa najmu

Umowa najmu

Foto: AdobeStock

Wysokość podatku od najmu nieruchomości zależy od tego, jak sformułowana jest umowa. Zgodnie z przepisami przychodem wynajmującego nie są opłaty eksploatacyjne, jeśli najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Również fiskus wyjaśnia w interpretacjach, jak się prawidłowo rozliczyć. Jedna z nich (nr 0115-KDIT1.4011. 905.2020.1.MT) dotyczyła podatnika, który wynajął mieszkanie na zasadzie najmu okazjonalnego. Najemca zobowiązany jest do pokrycia co miesiąc dwóch rodzajów opłat: czynszu za wynajem (kwota stała) oraz opłat eksploatacyjnych zależnych od zużycia. Są to m.in. należności za media – prąd, woda, ogrzewanie, wywóz śmieci oraz czynsz za lokal. Zgodnie z umową najmu obie kwoty są dwoma oddzielnymi pozycjami za wynajem mieszkania, które najemca przelewa na konto właściciela. Z kolei właściciel przekazuje opłaty eksploatacyjne dostawcom mediów i spółdzielni mieszkaniowej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama