fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: bez zwolnienia jeśli dzieci sprzedadzą dom i spłacą kredyt za ojca

123RF
Dzieci nie mają prawa do zwolnienia z podatku, jeśli sprzedadzą dom i spłacą za to kredyt zaciągnięty przez zmarłego ojca.

Izba Skarbowa w Łodzi twierdzi, że ulga mieszkaniowa dotyczy tylko tego, kto zaciągnął kredyt. Spadkobiercy nie mogą z niej skorzystać, nawet jeśli muszą sprzedać dom, bo nie stać ich na wpłatę rat do banku.

Z pytaniem zwróciła się niepełnoletnia dziewczyna, która wraz z matką i bratem nabyła spadek po ojcu zmarłym w 2015 r. W skład spadku wchodzi dom, na którego zakup rodzice zaciągnęli kredyt hipoteczny. Problem polega na tym, że miesięczna rata kredytu jest wyższa niż dochód matki. Dlatego rodzina chce sprzedać dom, a uzyskany dochód przeznaczyć na spłatę kredytu oraz na zakup mniejszego mieszkania. Dziewczyna zapytała, czy spłata kredytu będzie objęta ulgą mieszkaniową. Jej zdaniem będzie wolna od podatku.

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Dochód ze sprzedaży mieszkania będzie objęty 19 proc. PIT, ponieważ nie upłynęło jeszcze pięć lat od nabycia. Za datę nabycia należy uznać datę śmierci spadkodawcy, czyli 2015 r. Spadkobiercy będą mogli sprzedać dom bez podatku dopiero w 2021 r. Jeśli wcześniej zdecydują się na sprzedaż, mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, która pozwala uwolnić się od podatku dzięki zainwestowaniu zysku we własne cele mieszkaniowe. Do zwolnienia z podatku uprawnia m.in. spłata kredytu zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania dochodu ze sprzedaży. Za własne cele mieszkaniowe uważa się m.in. zakup mieszkania.

Nie można jednak stosować wykładni rozszerzającej. W tym przypadku warunkiem zwolnienia z PIT jest przeznaczenie zysku ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe podatnika. A tym jest osoba, która zaciągnęła kredyt mieszkaniowy, czyli matka i zmarły ojciec. Oznacza to, że spłata kredytu zaciągniętego przez matkę i ojca wnioskodawczyni nie stanowi jej własnego celu mieszkaniowego. Nie ma więc podstaw do zwolnienia dziewczyny z podatku. Z ulgi może skorzystać tylko matka, jeśli sprzeda dom i za uzyskane pieniądze spłaci kredyt. Natomiast od dochodu przypadającego na dzieci należy zapłacić 19 proc. PIT.

Nr interpretacji 1061-IPTPB2.45, 11.890.2016.1.KK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA