fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szczęście w zwartym szyku

materiały prasowe
Filip Springer pojechał do Danii, kraju czterystu wysp, by szukać tajemniczego Jante, miejsca będącego symbolem całego kraju. Chodzi o 11 zasad określających duński styl życia, czyli prawo Jante, które „jest jednym z najczęściej wymienianych elementów nie tylko duńskiej, ale w ogóle skandynawskiej kultury". Pojawiło się na kartach pewnej powieści, by później stać się kulturowym wzorcem.

Springer cytuje duńskiego historyka Knuda Jespersena: „Duńczycy są jak ludzie siedzący przy ognisku – ramię w ramię, ciasno, plecami do groźnej ciemności. (...) Taka wspólnota nie jest skierowana przeciwko żadnemu konkretnemu wrogowi, ale stanowi ochronę przed nieznanymi siłami, które mogłyby jej zagrozić i zburzyć jej jedność". I takie jest prawo Jante, którego pierwsze trzy zasady brzmią: „1. Nie sądź, że jesteś kimś. 2. Nie sądź, że nam dorównujesz. 3. Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas". Kolejne dopowiadają ograniczenia – dla Duńczyków oczywiste.
I właśnie tym tropem podąża Filip Springer, ustalając, że przybywającym bezterminowo do Danii poleca się dla ułatwienia integracji lekturę tekstów Aksela Sandemosego, autora powieści „Uciekinier przecina swój ślad", który to właśnie sformułował prawo Jante. Ale istnieją też – o czym donosi Springer – kartki z pozytywnymi zapisami prawa Jante, choć również napisane w trybie rozkazującym: ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA