fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spory o brexit zmieniły Wielką Brytanię

Tolga AKMEN/AFP
W najbliższych tygodniach Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską. 46 lat członkostwa głęboko przeorało najstarszą demokrację świata. Czy Brytyjczycy zdołają te zmiany odwrócić?

Przyjdzie jeszcze czas, gdy spojrzymy na te dni jak na początek złotego wieku dla Wielkiej Brytanii" – od pierwszej chwili, gdy został premierem, Boris Johnson sięgnął po retorykę tego, który był zawsze dla niego wzorem: Winstona Churchilla. – Pokażemy niedowiarkom, że się mylili. Ludzie, którzy stawiają na porażkę Zjednoczonego Królestwa, poniosą klęskę – mówił 24 lipca.

W maju 1940 r., gdy premierem Wielkiej Brytanii został przysadzisty dżentelmen z emblematycznym cygarem, mało kto wierzył, że po klęsce Francji osamotnione królestwo zdoła powstrzymać III Rzeszę Hitlera. Zdecydowało o tym wiele czynników, ale zdaniem Borisa Johnsona – który napisał swego czasu biografię „Czynnik Churchilla: jak jeden człowiek zmienił bieg historii" – kluczowym była siła woli brytyjskiego przywódcy. Aby znaleźć się z nim w lidze największych brytyjskich mężów stanu, lider torysów poszedł więc tym samym tropem i wbrew wszystkiemu i wszystkim postanowił wyprowadzić kraj z U...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA