Kolejne wybrane pozycje to trzy powieści o historii dawnej.
Najstarsza z nich to „Srebrne orły" Teodora Parnickiego napisana w połowie lat 40. na Bliskim Wschodzie i opowiadająca o początkach państwa polskiego.
Druga to „Przemija postać świata" Hanny Malewskiej, która opowiada o starożytnym Rzymie najechanym przez barbarzyńców.
Ostatnia z trójki to „Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego napisana w formie jednego zdania i poświęcona niesławnej dziecięcej krucjacie średniowiecznej. ©? —Marcin Kube
„Srebrne orły" (1944), Teodor ParnickiNajbardziej znana powieść historyczna o narodzinach państwa polskiego ukazała się w 1944 r. w Jerozolimie. Autor trafił tam z armią Andersa, do której wstąpił po uwolnieniu ze stalinowskiego łagru.
Parnicki kojarzony jest ze sposobem opowiadania opartym na zaburzaniu chronologii, jednak struktura „Srebrnych orłów" jest bardzo bliska klasycznej powieści.
Narratorem jest Aron, opat klasztoru w Tyńcu. Do Polski trafi...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.