Przewodnik po akcji „Wisła”

Była czwarta rano 17 czerwca 1947 r. Sotnia Michajła Dudy „Hromenki" – wcześniej podoficera w batalionie „Nachitgall" – wyruszyła w drogę. Bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) czekał długi marsz i wcale nie mieli pewności, czy dotrą do celu. Chcieli się przedostać z Pogórza Przemyskiego do Bawarii. W tym celu musieli przejść granicę polsko-czechosłowacką, potem dostać się do Austrii i wreszcie do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Marsz trwał ponad dwa miesiące – naznaczony był potyczkami z polskimi i czechosłowackimi siłami, które ruszyły za sotnią w pościg. „Hromenko" jednak potrafił się wydostawać z pułapek, a z potyczek wychodził zwycięsko, tracąc przy tym niewielu ludzi. W nocy z 9 na 10 września sotnia dotarła do celu.

Publikacja: 09.10.2020 18:00

Przewodnik po akcji „Wisła”

Foto: materiały prasowe

To tylko jeden epizod związany z akcją „Wisła", którą opisują historycy: Motyka, Stryjek i młodszy od nich o dekadę Zajączkowski. Weterani polsko-polskich i polsko-ukraińskich dyskusji historycznych. Każdy z nich ma już wielki dorobek naukowy, ale w publikacji „Międzynarodowe aspekty akcji »Wisła«" połączyli siły i w brawurowy sposób opisali właściwie całą historię tego wątku naszych dziejów. Niech nas więc nie zmyli tytuł, który brzmi trochę czerstwo, bowiem książka jest prawdziwą summą wiedzy historyków na temat akcji „Wisła" i jej następstw. To wykład poprowadzony wartko i przejrzyście, nie jest to więc lektura tylko dla wtajemniczonych i wytrwałych. Kto wychował się w cieniu „Łun w Bieszczadach" czy „Śladami rysich pazurów" i kto choć raz trzymał w ręku banknot z podobizną gen. Świerczewskiego, ten odnajdzie tu odpowiedzi na wiele pytań. By tak się stało, autorzy musieli przebrnąć przez setki źródeł, dokumentów, artykułów i opracowań. Sama bibliografia liczy 40 stron!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody