fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bogusław Chrabota: Od Fawkesa do Anonymousa. Elżbietański nieudacznik i haktywiści

YouTube
Mało kto wie, że maska, którą w XXI wieku przywidział Anonymous, przedstawia oblicze Guya Fawkesa, brytyjskiego wojskowego i katolika z przełomu XVI i XVII wieku, który usiłował przeprowadzić krwawy zamach na brytyjski parlament, co historycy nazwali spiskiem prochowym.

Był rok 1605, ze śmiercią Elżbiety I bezpowrotnie minęła epoka Tudorów, a na tronie Anglii zasiadł protestant Jakub I. Nie podobało się to oczywiście silnym wciąż katolikom, którzy na potęgę spiskowali przeciw nowemu królowi. Jeden ze spisków zawiązano na rzecz osadzenia na tronie jego córki, trzeciej w kolejce do tronu królewny Elżbiety Stuart. By plan mógł się powieść, należało wcześniej wyeliminować, najlepiej fizycznie, jej ojca. Fawkes dołączył do spiskowców i zdobył ich szacunek pomysłem, by króla zamordować w czasie sesji parlamentu. W tym celu zakupiono kilkadziesiąt beczek z prochem, zniesiono do sekretnej piwniczki pod gmachem parlamentu i przygotowano do odpalenia.

Jak to często bywa ze spiskami, sprawę jednak wykryto. Ktoś ostrzegł jednego z katolickich członków Izby Lordów, ten zawiadomił króla, piwnice pod parlamentem sprawdzono, na dodatek niemal na gorącym uczynku pojmano Fawkesa, który buńczucznie zdradził swoje intencje. Spis...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA