fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rob Dunn: Pająki, bakterie, drożdże… Kevin nigdy nie jest sam w domu

materiały prasowe
Spaceruj po lesie. Włóż ręce do ziemi i urządzaj ogród. Tam jest pełno życia. Włóż ręce do sfermentowanego jedzenia i wystaw się również na to życie. To są dobre, przyjazne organizmy, choć znajdujemy też takie, które są dla nas wrogie - mówi Rob Dunn, biolog.

Plus Minus: Gdy mówimy o ekosystemie, mamy na myśli las, morze czy rzekę, tymczasem pan wskazuje nasze domy. Jak bogaty jest to ekosystem?

W przeciętnym domu lub mieszkaniu mieszkają tysiące gatunków. Łącznie, wszystkie domy na całym świecie są zasiedlone przez setki tysięcy gatunków. Jest to nędzny biom w porównaniu z – powiedzmy – lasem deszczowym, a jednak o wiele bardziej zróżnicowany, niż możemy sobie wyobrazić. Kiedy się budzimy i głęboko oddychamy, wprowadzamy do naszych płuc powietrze wypełnione różnymi stworzeniami. Gdy usiądziemy, nieważne gdzie, jesteśmy otoczeni przez cyrk unoszących się w powietrzu, skaczących, wijących się gatunków. Kiedy zaczęliśmy badać życie w naszych domach w sposób, w jaki można byłoby dokonywać inwentarza lasu deszczowego albo sawanny, byliśmy zaskoczeni. Spodziewaliśmy się znaleźć setki gatunków, a natknęliśmy się na ponad 200 tysięcy.

Czy możemy uznać, że jest to pełen ekosystem z jeg...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA