Reklama
Rozwiń

Realizm przygniótł króla

To niewątpliwie było wyzwanie. Już wcześniej koncern Disneya sięgał po klasyczne animacje i kręcił na ich podstawie aktorskie filmy fabularne. Tylko w tym roku wyczarował dżina w „Aladynie" oraz Dumbo, słonia o bardzo dużych uszach. W „Królu Lwie" musiał jednak stworzyć od zera całkowicie realistyczny świat przyrody. Nieskażony cywilizacją i tym samym pozbawiony ludzi, za to zapierający dech w piersiach pięknem afrykańskiej przyrody.

Publikacja: 19.07.2019 17:00

Realizm przygniótł króla

Foto: materiały prasowe

Oryginał trafił do kin w 1994 roku i okazał się najjaśniejszym punktem przypadającego na lata 90. renesansu kina animowanego. Po trwającej trzy dekady zapaści Disney wrócił do kręcenia filmów ambitniejszych, docenianych zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Bardzo sprawnie łączył elementy musicalowe, komediowe i przygodowe, chętnie sięgał też po nowe technologie, w tym debiutujące w świecie animacji komputery. „Małą Syrenką", „Piękną i Bestią" czy „Pocahontas" wyznaczał wręcz nowe standardy.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka