fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Al-Baghdadi. Gdzie ukrywa się przywódca ISIS?

Pod koniec kwietnia w sieci pojawiło się propagandowe wideo ISIS, w którym 48-letni samozwańczy kalif Abu Bakr al-Baghdadi twierdzi, że krwawe, terrorystyczne zamachy na Sri Lance to dzieło jego organizacji
AFP
Po upadku tzw. Państwa Islamskiego jego przywódca Abu Bakr al-Baghdadi ukrywa się wraz z garstką zaufanych ludzi. Jeśli nie zostanie złapany albo zabity, może odbudować potęgę swojego kalifatu.

Bitwa rozpoczęła się na początku lutego od zmasowanego bombardowania, przeprowadzonego przez amerykańskie bombowce i ciężkie moździerze Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Leżące na granicy z Irakiem syryjskie miasteczko Baguz, ostatni bastion tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), spowił gęsty czarny dym. W wielu miejscach widać było płomienie. Kolejne dni upłynęły na intensywnej wymianie ognia z broni maszynowej i snajperskiej pomiędzy szturmującymi Kurdami a kryjącymi się w mieście dżihadystami. Mimo że terroryści stawiali zaciekły opór, żołnierze SDF powoli wypierali ich z kolejnych pozycji. Ofensywę wspierały siły lotnicze dowodzonej przez Waszyngton koalicji, które bombardowały Baguz. Na początku marca atak przerwano. Powodem była próba ewakuacji cywilów wykorzystywanych przez bojowników ISIS jako żywe tarcze. Z miasta uciekło łącznie 30 tysięcy osób, głównie kobiet i dzieci. Broń złożyło także 3 tys. dżihadystów.

Po tygodniu...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA