Bogusław Chrabota: Totalitarny świat Bezosa i Zuckerberga

Zastanawiam się, jak wyglądałaby przyszłość ludzkości, gdyby dominacja dzisiejszych gigantów IT miała perspektywę nieskończoności, czyli przynajmniej kilku pokoleń, bo innej nieskończoności dziś nie sposób sobie wyobrazić. Jak zmieniłyby się zasada komunikacyjna, sposoby ekspresji, język, obyczaje konsumenckie, wreszcie samo myślenie, którego integralną częścią zawsze była możliwość wyboru, a w świecie wielkiej czwórki coraz częściej wyborem rządzi maszyna, algorytm albo jego twórca.

Aktualizacja: 04.01.2019 16:33 Publikacja: 04.01.2019 15:00

Bogusław Chrabota: Totalitarny świat Bezosa i Zuckerberga

Foto: Fotorzepa/ Maciej Zienkiewicz

Pouczająca wiedza płynie z minionych rewolucji technologicznych. Odkrycie metody rozniecania ognia ostatecznie wyodrębniło nas ze świata zwierząt. Po wynalezieniu koła ludzkość przestała być zbiorowością wałęsających się w poszukiwaniu żywności hord i weszła w epokę świadomej mobilności. Mogły już i zaczęły powstawać armie i imperia. Odkrycie pisma wyzwoliło nas ostatecznie z rządów słowa mówionego i uruchomiło mechanizm, który nazywamy historią czy historiografią. Papier i druk były początkiem pandemii, którą nazwę głodem wiedzy i umiejętnością jego zaspokajania. Na koniec osiągnięcia inżynierskie, a głównie elektryczność, zafundowały ludzkości 300 lat dominacji rasy białej, kolonializm i światowe konflikty, które nazywamy wojnami światowymi.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama