Pies o wilczym sercu

Koniec XIX wieku. Trwa gorączka złota nad rzeką Klondike. Tam trafia uprowadzony swemu kalifornijskiemu właścicielowi Buck, pies o sercu równie wielkim jak jego siła fizyczna. Przez handlarzy zostaje sprzedany do zaprzęgu, którego wnet – dzięki kombinacji inteligencji i instynktu – zostaje liderem. Gdy w wyniku kolejnych perypetii opiekę nad nim przejmuje John Thornton (Harrison Ford), starzec tęskniący za domem i rodziną, Buck eksploruje nie tylko nowe i surowe środowisko, ale również samego siebie, odnajdując i rozpoznając swe przeznaczenie.

Publikacja: 21.02.2020 18:00

Pies o wilczym sercu

Foto: materiały prasowe

Twórczość Jacka Londona, autora literackiego pierwowzoru „Zewu krwi" (a także głośnego „Białego Kła"), wciąż jest żywa i ponadczasowa. Zwłaszcza dziś, w epoce, w której idea powrotu do natury zyskuje na znaczeniu. Niemniej ucieczka od cywilizacji oraz ekologiczny przekaz stanowią dla reżysera Chrisa Sandersa tło do opowiedzenia historii nadzwyczaj uniwersalnej, której trzonem jest odkrywanie swej lepszej wersji. To właśnie czynią zarówno Buck, jak i Thornton, obaj – w różnym stopniu – mierzący się ze stratą, po której trzeba się podnieść. Pies jest w tej opowieści – snutej co prawda przez człowieka, ale przyjmującego perspektywę zwierzęcia i okazującego mu respekt – nie tylko przewodnikiem, ale także istotą niosącą ratunek, niezależnie od kosztów.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie