100 książek na stulecie. Część ósma

Prezentujemy ostatnie trzy książki z kanonu literackiego stworzonego specjalnie na stulecie niepodległości z inicjatywy Instytutu Książki oraz radiowej Trójki. Głosowanie na stronie Polskiego Radia trwa do 14 listopada.

Publikacja: 09.11.2018 18:00

100 książek na stulecie. Część ósma

Foto: materiały prasowe

Tym rzem są to kluczowe dla polskiej kultury tomiki powojennej poezji, pełne niepewności i znaków zapytania, a także poszukujące trwałych wartości, na których można budować życie w obliczu totalitaryzmów, ideologii i wojen dewastujących dwudziestowieczny świat.

Świadectwo zwątpienia w kulturę w obliczu wojennego spustoszenia wygłosił w „Ocaleniu" Czesław Miłosz. Z kolei „Niepokój" Tadeusza Różewicza stanowi swoiste „wyznanie niewiary" młodego AK-owca, który widzi na swoich rękach krew. Pełen nadziei jest za to „Pan Cogito" Zbigniewa Herberta, pisany z wiarą, że można zbudować lepszy świat niż ten, w którym przyszło żyć i tworzyć poecie.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Portugalska rewolucja goździków. "Spotkałam wiele osób zdziwionych tym, co się stało"
Plus Minus
Kataryna: Ministrowie w kolejce do kasy
Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków