fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

100 książek na stulecie. Część ósma

materiały prasowe
Marcin Kube
Mariusz Cieślik
Prezentujemy ostatnie trzy książki z kanonu literackiego stworzonego specjalnie na stulecie niepodległości z inicjatywy Instytutu Książki oraz radiowej Trójki. Głosowanie na stronie Polskiego Radia trwa do 14 listopada.

Tym rzem są to kluczowe dla polskiej kultury tomiki powojennej poezji, pełne niepewności i znaków zapytania, a także poszukujące trwałych wartości, na których można budować życie w obliczu totalitaryzmów, ideologii i wojen dewastujących dwudziestowieczny świat.

Świadectwo zwątpienia w kulturę w obliczu wojennego spustoszenia wygłosił w „Ocaleniu" Czesław Miłosz. Z kolei „Niepokój" Tadeusza Różewicza stanowi swoiste „wyznanie niewiary" młodego AK-owca, który widzi na swoich rękach krew. Pełen nadziei jest za to „Pan Cogito" Zbigniewa Herberta, pisany z wiarą, że można zbudować lepszy świat niż ten, w którym przyszło żyć i tworzyć poecie.

Marcin Kube

Czesław Miłosz „Ocalenie" (1945)

Są takie książki i takie strofy, bez których nie sposób wyobrazić sobie historii literatury. Do nich należy wydane w 1945 r. „Ocalenie" Czesława Miłosza i wiele pochodzących z tego tomu wierszy.

„Czym jest poezja, która nie ocala narodów i lud...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA