fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Platforma Obywatelska

Budka ostrzega: Zagrożenie wyjściem Polski z UE

Borys Budka
rp.pl
- Europejska Sieć Rad Sądownictwa podaje rękę, mówi, że rząd może wycofać się z tego zła, które uczynił w polskim wymiarze sprawiedliwości - tak były minister sprawiedliwości, poseł PO Borys Budka skomentował w Polsat News decyzję Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ECNJ) o zawieszeniu KRS w zmienionym po reformach PiS kształcie w prawach członka.

Decyzja ENCJ nie dziwi posła PO. - To oczywiste, że KRS nie spełnia europejskich standardów. Widzieliśmy wszyscy w materiałach medialnych, w jaki sposób sędziowie konsultują z ministrem sprawiedliwości głosowania, albo jak minister doprowadza do tego, by w powtórnym głosowaniu jego kandydat został nominowany do Sądu Najwyższego - przypominał w rozmowie z Polsat News.

Politycy opozycji od dawna zwracali uwagę na nadmierne upolitycznienie nowej KRS, której członków wybiera obecnie większość parlamentarna (wcześniej wyboru większości członków Rady dokonywali przedstawiciele sędziów).

- Politycy nie mogą stanowić większości w KRS - podkreślił Budka. - W żadnym kraju UE nie ma systemu, w którym to politycy zarówno wybieraliby kandydatów do KRS, a później spośród tych kandydatów wybieraliby członków KRS - dodał.

Poseł PO ostrzegł też, że jeśli Polska "odtrąci rękę podaną przez ENCJ", wówczas "mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem wyjścia Polski z UE - stwierdził.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA