Reklama
Rozwiń

Urząd musi jasno wskazać jak opodatkować kopaliny

Fiskus musi jasno wskazać, w jaki sposób opodatkować półprodukty z przerobu miedzi, które przekazano na cele badawcze.

Publikacja: 04.01.2016 06:13

Urząd musi jasno wskazać jak opodatkować kopaliny

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa w sprawie podatku od wydobycia niektórych kopalin. Jego zdaniem urzędnicy muszą wyraźnie odpowiedzieć, co ma opodatkować gigant z branży miedziowej.

Konkretnie chodziło o półprodukty z urobku rudy miedzi. We wniosku o interpretację spółka zapytała o dwie kwestie. Po pierwsze, czy opodatkowaniu podlega przekazanie i całkowite wykorzystanie na cele badawcze półproduktów z częściowo dokonanego przerobu urobku, które nie stanowią jeszcze koncentratu, jeżeli ich ilość w przeliczeniu na masę urobku nie przekracza 1 tony miesięcznie. Po drugie, w jaki sposób należy opodatkować urobek rudy miedzi, a także półprodukty przekazywane i wykorzystywane do celów badawczych, które po badaniach powracają do procesu technologicznego spółki.

Firma tłumaczyła, że dla potrzeb opodatkowania podatkiem od kopalin ustawodawca wprowadził co do zasady dwa rodzaje produktów, w których miedź i srebro mogą podlegać opodatkowaniu, tj.: koncentrat lub wydobyty urobek rudy miedzi. Jednocześnie opodatkowaniu nie podlega urobek rudy miedzi w ilości nieprzekraczającej 1 tony miesięcznie, jeżeli został wykorzystany do celów badawczych. Podatniczka zauważyła, że przepisy nie określają sposobu opodatkowania półproduktów wykorzystywanych do badań, które ulegają całkowitemu zużyciu i nie wracają do procesu technologicznego.

Sama uważała, że półprodukty wykorzystane do celów badawczych nie podlegają opodatkowaniu, jeżeli ilość tych półproduktów w przeliczeniu na masę urobku rudy miedzi nie przekracza 1 tony miesięcznie. W drugim przypadku, tj. gdy po badaniach powracają do procesu technologicznego, przekazanie nie wywołuje żadnych skutków na gruncie ustawy o podatku od niektórych kopalin.

Fiskus za prawidłowe uznał stanowisko co do opodatkowania urobku rudy miedzi przekazywanego i wykorzystywanego do badań, który potem powraca do spółki. W pozostałym się z nią nie zgodził.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację. Uznał, że stanowisko fiskusa jest nieczytelne, wewnętrznie sprzeczne, budzi uzasadnione wątpliwości co do jego odczytania. WSA zauważył, że powołany dla uzasadnienia stanowiska organu art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego. Fiskus nie odniósł się zaś do norm dotyczących podstawy opodatkowania. WSA uznał, że w sprawie konieczne jest jasne wskazanie, w jaki sposób należy opodatkować półprodukty.

Wątpliwości do tych zaleceń nie miał też NSA.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 2495/13

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono