fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Śmieciowe sudoku - komentuje Marek Kobylański

Marek Kobylański
Fotorzepa / Robert Gardziński
Wojna ze śmieciami wchodzi w nową fazę. Przechodzimy na wyższy poziom segregacji. Zamiast trzech pojemników potrzebnych nam może być nawet sześć. Segregacji wyższego stopnia ma towarzyszyć rozwiązanie pozwalające podnieść opłaty za wywóz śmieci na całym osiedlu, jeśli choć jeden z jej mieszkańców stawi opór temu obowiązkowi.

Teraz trzeba będzie zgłębić technologie produkcji opakowań. Nie każdy może się domyślić, dlaczego do pojemnika na papier nie można wrzucać kartonów po mleku. A wszystkie kartony po sokach owocowych można? Niejednej gospodyni domowej nie przyjdzie nawet do głowy, że do pojemnika na odpady BIO, który jest przeznaczony np. na resztki z gotowania, nie wolno wrzucać mięsa ani kości. Nie dla wszystkich będzie też oczywiste, że potłuczone talerze i kubki to nie jest szkło i do kubła, do którego trafiać mają butelki po piwie, wrzucać ich nie wolno.

Czytaj także: Rząd miesza w recyklingu

Ludzie muszą widzieć sens całej tej segregacji. Składają się nań wymagania Unii Europejskiej, ograniczenie liczby wysypisk, powtórne wykorzystywanie surowców. O tym wszystkim można mówić na okrągło i podawać liczne przykłady, czyli edukować. Jeśli jednak słyszę, że ktoś sumiennie segreguje, a potem przez okno widzi, jak śmieciarka wszystko miesza, to pytam sam siebie: po co ja się wygłupiam? Nie mam nic ciekawszego do roboty, tylko rozwiązywać sudoku z kubłami?

Jeśli mówi się o edukacji, to wpisuje się w nią również pokazanie ludziom, że segregowanie jest potrzebne i mądre. Przeciwnicy różnokolorowych pojemników uważają jednak, że to problem firmy, która i tak zarabia na wywózce śmieci i ich przerabianiu. Czy usłyszą argument, który przekona ich do własnego udziału w przedsięwzięciu?

Na pewno wkrótce w śmietnikach będzie więcej kolorytu. Sześć kolorów kubłów może wyglądać naprawdę lepiej niż tylko trzy. ©?

Rząd miesza w recyklingu >A15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA