fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Czkawka na własne życzenie

Adobe Stock
Cena ropy pnie się w górę. Fakt, nie pierwszy to i nie ostatni taki przypadek, zdarzało się wszak, że cena baryłki zbliżała się do 150 dol. W sumie nawet przewidywane przez niektórych 100 dol. nie jest szczytem możliwości tego kapryśnego surowca, za który jeszcze niedawno płaciliśmy poniżej 50 dol.

Co do tego, czy będziemy obserwowali skok cen na stacjach benzynowych, analitycy nie są zgodni. Jedno jest pewne – sytuacja nie sprzyja obniżkom. Najpoważniejszym punktem zapalnym są sankcje nałożone przez USA na irański surowiec, które zaczną obowiązywać w listopadzie. Mniej ropy na rynku przy niezmienionym popycie przynajmniej na krótko musi oznaczać wzrost cen, zwłaszcza że nie bardzo wiadomo, czy i kto mógłby uzupełnić braki po Iranie. Do jakiego pułapu? Nie wiadomo. A zagrożeń może się pojawić więcej.

To zły znak, bo – co oczywiste – ceny ropy i paliwa mają istotny wpływ na wiele gałęzi gospodarki, od przemysłu chemicznego po transport. A nie jest to jedyny problem rzutujący dziś na ostateczny koszt produkcji towarów czy realizacji usług. Na krajowym podwórku rosną także ceny prądu, co bardzo boleśnie odczuwa nasz przemysł – ceny hurtowe energii na giełdzie są dziś o 70 proc. wyższe niż przed rokiem. Dlaczego? Przede wszystkim drożeje węgiel, ale i ceny uprawnień do emisji CO2 – wszystko to zwiększa niebezpieczeństwo utraty konkurencyjności przez polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza z energochłonnych branż.

I sporo w tym naszej winy. Bo choć w wielu wypadkach nie da się – przynajmniej na razie – zastąpić ropy naftowej, a na jej globalne ceny nie mamy większego wpływu, to o czystą energię, nieobłożoną ekologicznym ryzykiem i „emisyjnym podatkiem", mogliśmy się bardziej postarać. Uparte trzymanie się węgla będzie się nam odbijać czkawką jeszcze przez długie lata. Zamiast minimalizować ryzyko, jakie może przeszkodzić w rozwoju naszej gospodarki, dokładamy sobie problemów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA