fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Joanna Szczepkowska: Historia lubi się powtarzać

Aktorka i felietonistka "Plusa Minusa" Joanna Szczepkowska przemawia do zebranych podczas "Protestu przeciwko zamachowi PiS na sądy" w czwartek przed Pałacem Prezydenckim
PAP/ Bartłomiej Zborowski
12 grudnia 1981 roku o północy jechałam do domu warszawskimi ulicami. Przeszkodził mi szpaler milicji. – Chciałabym się tam dostać – powiedziałam. – Nie może pani. Ulica jest zamknięta – usłyszałam.

A dziś? Jako osoba wyrzucona za poglądy przez „Gazetę Wyborczą", napiętnowana przez TVN, mam oczywiście problem ze wspólnym demonstrowaniem. Jako wątpiąca w niektóre przekazy feministyczne też. Niektóre, powtarzam. Nie jest to wszystko proste, bo mój temperament każe wyjść z domu i dołączyć do protestu. I tak stało się właśnie 18 lipca 2017 roku.

Ustawa o sądach zadecydowała, że nie ma nic ważniejszego od tego, by dołączyć do protestujących. Nie walczymy o jakość ustroju, lecz po prostu o wolność. Zresztą nie tylko sama ustawa wyprowadziła mnie na ulicę. Nawet z mojego odległego mieszkania słychać było wycie policyjnych samochodów. Zamknięcie się w czterech ścianach w takim wypadku oznacza strach.

Pierwszy raz uczestniczyłam w ulicznym proteście jako nastolatka – to był 68 rok. Prawdę mówiąc, uciekam z domu, żeby doświadczyć tej wspólnoty. Wtedy pierwszy raz widziałam milicję gotową do walki. W moim nastoletnim umyśle nie mieściło się to...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA