fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odkrycia medyczne stulecia

Rozwój medycyny zmienił świat

Adobe stock
11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa. Do tej pory na infekcję spowodowaną tym niebezpiecznym patogenem zapadło co najmniej 33 milionów na świecie, zmarło ponad milion. I nic nie wskazuje na to, że sytuacja jest opanowana. Przeciwnie, mówi się, że nadchodzi druga fala zachorowań.

Cały świat naukowy i medyczny bierze obecnie udział w wyścigu o to, kto najlepiej pozna właściwości wirusa wywołującego niebezpieczną chorobę Covid-19, kto wymyśli szczepionkę, a kto skuteczne lekarstwo. Czekamy z nadzieją, że już wkrótce będziemy mogli bez wątpliwości i dystansu spotykać się z przyjaciółmi i rodziną, spędzać czas w klubach i wyjeżdżać na wakacje.

Można przypuszczać, że naukowcom w końcu uda się okiełznać wirusa. Tak samo, jak udało się opanować bakterie chorobotwórcze za pomocą antybiotyków, przeszczepiać narządy, przywracać ostrość widzenia, prowadzić diagnostykę za pomocą promieni rentgenowskich czy leczyć nowotwory. Przykładowo dzięki wynalezieniu medycznej insuliny 14- -letni Leonard Thompson nie tylko wyszedł ze śpiączki cukrzycowej, ale w dodatku żył jeszcze kolejne 13 lat. Zabiło go w końcu zapalenie płuc, które i dziś dla wielu osób z chorobami współistniejącymi jest zabójcze.

Obchodzący właśnie 100 lat istnienia dziennik „Rzeczpospolita" był świadkiem wielu przełomowych wydarzeń i odkryć z zakresu medycyny. Pisaliśmy o nich w przeszłości, ale chcemy też teraz. W najbliższych tygodniach w ramach akcji specjalnej „Odkrycia medyczne 100-lecia" na łamach sekcji „Rzecz o zdrowiu" ukazującej się co wtorek w dzienniku „Rzeczpospolita" oraz na stronie zdrowie.rp.pl będziemy przypominać najważniejsze z nich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA