fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Pisać każdy może, lepiej lub gorzej

Z internetowej aplikacji może skorzystać każdy
materiały własne
Aplikację „Jasnopis” opracowali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu SWPS. Sprawdza ona, czy dany tekst jest trudny i czy można go uprościć, nie zmieniając w istotny sposób jego treści.

Niezrozumiałe wyrazy używane przez specjalistów, zbyt skomplikowana składnia, za długie zdania – to najczęstsze przywary tekstów. "Jasnopis" podpowiada, jak to zmienić. Aplikacja ocenia zrozumiałość tekstu w skali od 1 do 7. Siódemka oznacza tekst zrozumiały wyłącznie dla wąskich specjalistów w danej branży, jego zrozumienie wymaga specjalistycznego przygotowania.

Dzięki wskazówkom „jasnopisu", tekst zakwalifikowany jako 5 („trudniejszy, zrozumiały dla ludzi wykształconych") spada o kategorię niżej, do 4 („dla ludzi o wykształceniu średnim, o dużym doświadczeniu życiowym"). Aplikacja uzyskała taki rezultat przy pomocy prostego zabiegu rozbicia zbyt długich zdań.

W zamyśle twórców aplikacji, może z niej korzystać każdy, autor tekstów i czytelnik. Jest ona dostępna na stronie www.jasnopis.pl. Tekst, który właśnie państwo czytacie uzyskał w nim ocenę 4.

- Jasnopis jednak nie nadaje się do ulepszania tekstów o charakterze artystycznym, które często świadomie łamią reguły – wyjaśnia kierujący zespołem prof. Włodzimierz Gruszczyński z Uniwersytetu SWPS.

-pap, nauka w Polsce

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA