fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Chiny: Otwarta baza z danymi kobiet gotowych na reprodukcję

stock.adobe.com
Victor Gevers, holenderski ekspert ds. internetu z organizacji non profit GDI.Foundation znalazł otwartą bazę danych z Chin, która zawiera prywatne dane 1,8 mln kobiet - w tym ich numery telefonów, adresy i informację o "gotowości na reprodukcję" (ang. BreedReady) - pisze "The Guardian".

Gevers znalazł niezwykłą bazę danych szukających otwartych baz danych w Chinach.

Baza, umieszczona na serwerze w Chinach, zawiera coś w rodzaju kwestionariuszy osobowych kobiet - można w niej znaleźć informacje o ich wieku, statusie matrymonialnym, a także kolumnę dotyczącą "gotowości na reprodukcję". Najmłodsza kobieta, u której w tym polu zaznaczono "1" (co oznacza "tak"), ma 18 lat. Najmłodsza kobieta, której dane umieszczono w bazie, ma 15 lat.

Baza zniknęła już z sieci w poniedziałek popołudniu lokalnego czasu - informuje Gevers.

Wyciek danych na temat kobiet "gotowych na reprodukcję" budzi obawy w związku ze spadającym przyrostem naturalnym w Chinach. Obrońcy praw kobiet obawiają się tego jak daleko rząd w Pekinie może się posunąć w nakłanianiu kobiet do posiadania dzieci.

Nie jest jasne skąd pochodziła baza danych - mogła ona należeć do serwisu randkowego, ale mogła też zostać przygotowana przez władze.

Średni wiek kobiet znajdujących się w bazie wynosił 32 lata. 90 proc. z nich było singielkami. 82 proc. pochodziło z Pekinu.

W bazie znajdowały się m.in. linki do profili na Facebooku umieszczonych w niej osób.

Po ujawnieniu sprawy użytkownicy internetu w Chinach zaczęli zadawać pytania, czy obserwują właśnie prolog do wcielenia w życie rozwiązań znanych z "Opowieści podręcznej" - popularnego serialu opartego na książce z lat 80-tych, który opowiada o społeczeństwie zmuszającym płodne kobiety do prokreacji z przedstawicielami elity władzy.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA