fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notariusze

Szczecin: notariusze z zarzutami prokuratorskimi nadal wykonują zawód zaufania publicznego

123RF
Trzech notariuszy ze Szczecina jest podejrzanych o udział w procederze wyłudzania mieszkań od starszych i schorowanych osób. Rejenci nadal mają prawo wykonywania zawodu zaufania publicznego.

Notariusze są w grupie 11 osób, którym  prokuratorzy postawili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która pozbawiła dachu nad głową przynajmniej 50 osób, przede wszystkim starszych i chorych. Rejenci są podejrzani o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ich działania miały pomóc wyłudzić 37 mieszkań w Szczecinie. Grozi im 10 lat więzienia.

Jak informuje Radio Szczecin, mimo zarzutów prokuratorskich notariusze nadal mają prawo wykonywania swojego zawodu, który jest zawodem zaufania publicznego. Ani prokuratura regionalna, która prowadzi śledztwo, ani szczecińska Izba Notarialna nie odsunęły ich od wykonywania zawodu na czas wyjaśnienia sprawy. Dlaczego?

Według rzecznika prasowego w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie Marcina Lorenca prokuratorzy mogą podjąć takie działanie tylko ze względu na dobro postępowania, a te jest zabezpieczone i niebawem do sądu wpłynie akt oskarżenia.

Natomiast prezes Izby Notarialnej w Szczecinie Barbara Nimca powiedziała Radiu Szczecin, że o zawieszeniu podejrzanych notariuszy może teraz zdecydować tylko sąd dyscyplinarny Izby Notarialnej po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Takie postępowanie ma się rozpocząć 8 maja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA