fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Od lutego wyższe opłaty za śmieci w Warszawie

AdobeStock
Od lutego drastycznie wzrosną opłaty za wywóz śmieci w stolicy. Wszyscy właściciele mieszkań będą płacić tyle samo.

W czwartek Rada Miasta Warszawy przegłosowała uchwałę w sprawie podwyżek opłat za wywóz śmieci. Właściciele mieszkań zapłacą 65 zł, a właściciele domów jednorodzinnych 94 zł.

Prezydent Trzaskowski chciał by wysokość opłaty zależała od metrażu mieszkania, a nie jak dziś od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Przeciwko podwyżkom protestowali radni z PiS.

– Skala podwyżki jest największa ze wszystkich dużych miast. Sięga się do kieszeni mieszkańców, nie proponując żadnych ulepszeń. Ma być po prostu drożej – mówił Dariusz Figura, radny PiS. Zarzucił władzom Warszawy manipulację danymi. Jego zdaniem podwyżki są za duże. O wiele lepszy jest system przyjęty w Szczecinie. Tam wysokość opłat zależy od zużycia wody.

Radni z Koalicji Obywatelskiej zaproponowali, by opłaty za wywóz śmieci nie naliczać od powierzchni, ale od gospodarstwa domowego.

W czwartek też jednocześnie kilkadziesiąt mazowieckich gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Metropolia Warszawa" (SMW) zaapelowała do rządu o dofinansowanie z budżetu państwa opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane.

– Polityka tego rządu idzie w tę stronę, żeby mieszkańcy płacili więcej za odpady. Jeśli rząd dyktuje wysokie warunki jeśli chodzi o ochronę środowiska, to prosimy, żeby dopłacił mieszkańcom – nie nam, gminom – ale mieszkańcom 50 proc. do opłat, jakie ponoszą na gospodarkę odpadami – mówił na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który kieruje pracami SMW. I dodał: – Wówczas to rząd będzie ponosił konsekwencje swoich decyzji, jeśli chodzi o podejmowane nowelizacje i rozporządzenia, które się pojawiły.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA