Nieruchomości

Mniej rygorów na budowie

Miejsca postojowe w garażach podziemnych muszą być szersze
AdobeStock
Od 1 stycznia będzie można budować bliżej sąsiedniej działki, zabytkowe budynki nie będą musiały spełniać wyśrubowanych norm energooszczędności a deweloper nie wybuduje mieszkania mniejszego niż 24 mkw. Unia zaakceptowała projekt rozporządzenia o warunkach technicznych budynków.

Nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.. Nowela została już notyfikowana Komisji Europejskiej. Brakuje pod nią już tylko podpisu ministra infrastruktury.

Nowela wprowadza wiele uproszczeń. Łatwiej będzie stawiać budynki w zabudowie śródmiejskiej. Obecnie, by wybudować „plombę" trzeba wcześniej uzyskać często zgodę na odstępstwo od warunków technicznych, którą wydaje minister infrastruktury i budownictwa.

Nowe przepisy zmieniają również warunki rozbudowy i nadbudowy budynków wpisanych do rejestru zabytków. Dziś rozporządzenie przewiduje, że muszą one spełniać wyśrubowane wymagania charakterystyki energetycznej dla współczesnych budynków. W wypadku starej zabudowy nie zawsze jest to realne.

Nowela przewiduje więc „taryfę ulgową" dla zabytkowych nieruchomości. Daje możliwość odstąpienia od tych wymogów, jeżeli ich spełnienie będzie nieopłacalne oraz trudne techniczne, a także ze względu na ochronę walorów historycznych budynku.

Zmienią się również zasady sytuowania budynków 1,5 m od granicy sąsiada lub w granicy. W takiej odległości będzie można stawiać tylko wówczas, gdy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Inne mają być jednak zasady, gdy budynek będzie zwrócony w stronę sąsiada ślepą ścianą, a inne, gdy ścianą z oknami lub drzwiami. W pierwszym wypadku nie trzeba będzie mieć – tak jak obecnie – zgody ministra infrastruktury i budownictwa na odstępstwo, a w drugim nadal będzie ona potrzebna.

Ministerstwo chce zmienić również przepisy dotyczące miejsc postojowych w garażach podziemnych. Będą one szersze. Zamiast 2,3 będą miały 2,5 m szerokości. Chodzi o to, by zwiększyć komfort parkowania na miejscach postojowych dużymi samochodami. Zmieni się też odległość między miejscem postojowym a słupem czy ścianą. Szerokość drogi manewrowej wyniesie zaś 5 m.

Nowe przepisy przewidują również, że w budynkach o przeznaczeniu gastronomicznym, handlowym lub usługowym o powierzchni użytkowej powyżej 500 mkw., a także na stacjach paliw będą musiały być pomieszczenia do przewijania i karmienia dzieci. Natomiast klienci w bankach, centrach handlowych i usługowych o powierzchni do 500 mkw. nie będą musieli mieć zapewnionego dostępu do toalety.

Sporo zmian ma dotyczyć mieszkań. Wkrótce nie będzie można budować lokali o powierzchni mniejszej niż 25 mkw.

Dziś przepisy rozporządzenia nie mówią nic o minimalnej powierzchni mieszkania. Stanowią jedynie, że w kawalerce pokój musi mieć co najmniej 16 mkw.

Nowe uregulowania znoszą ograniczenia w zakresie wymiarów pomieszczeń. To sam nabywca mieszkania powinien decydować, czy zależy mu na większym pokoju, a mniejszej kuchni czy łazience. On ma podejmować decyzje.

Dziś szerokość pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby powinna wynosić 2,2 m, dla dwóch – 2,7 m, dla kuchni w mieszkaniu jednopokojowym – 1,8 m, a w lokalu wielopokojowym – 2,4 m.

Zniknie też wymóg dotyczący pralki automatycznej. Dziś wolno ją instalować tylko w łazience (czego się często nie przestrzega). Po zmianach może ona stać również w kuchni.

Nowela daje też możliwość budowania kawalerek z otwartym na pokój aneksem kuchennym. Pod warunkiem jednak, że zainstaluje się co najmniej wentylację grawitacyjną i kuchnię elektryczną. Obecnie aneks musi być połączony z korytarzem.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL