fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Jest pierwszy prawomocny wyrok po orzeczeniu TSUE ws. kredytów frankowych

Adobe Stock
Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał w poniedziałek pierwsze prawomocne orzeczenie w sprawie kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich, po głośnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Warszawski sąd badał sprawę dwóch frankowiczek, które domagały się unieważnienia umowy kredytowej i zwrotu wszystkich kwot, które wpłaciły bankowi.

Sąd nie uwzględnił żądania powódek co do unieważnienia umowy, ale nakazał bankowi zwrot znacznej części żądanej kwoty. Uznał klauzulę przeliczeniową do franka za klauzulę abuzywną. Oznacza to, że bank nie ma podstaw do pobierania opłaty we frankach.

Finansowo poniedziałkowe orzeczenie Sądu Apelacyjnego jest korzystne dla frankowiczek, natomiast prawnie pozostawia szereg wątpliwości. Pełnomocniczka powódek zapowiedziała skargę kasacyjną.

Przypomnijmy, iż Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kredytu kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu.

Sygn. akt VI ACa 264/19

Czytaj także:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA