VAT od garażu: jeden akt notarialny, dwie stawki podatku

Sprzedaż miejsca postojowego jako udziału w oddzielnej od mieszkań nieruchomości jest obciążona 23-proc. VAT. Spisanie tej umowy łącznie ze sprzedażą mieszkania w jednym akcie notarialnym nie ma znaczenia.

Publikacja: 16.09.2015 09:23

VAT od garażu: jeden akt notarialny, dwie stawki podatku

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Jeśli własność części nieruchomości może przechodzić z rąk do rąk w ramach oddzielnej transakcji, stawkę VAT ustala się dla jej sprzedaży oddzielnie.

Zasadę tę potwierdziła w niedawnej interpretacji Izba Skarbowa w Katowicach.

Izba odpowiadała na pytanie dewelopera, który rozpoczął budowę bloku z podziemną halą garażową. W budynku będzie znajdowało się 35 mieszkań o różnym metrażu. Żadne z nich, jak deklarował deweloper, nie przekroczy łącznie z miejscem parkingowym powierzchni 150 mkw. To limit metrażu mieszkań zaliczanych do tzw. społecznego programu mieszkaniowego.

W części podziemnej budynku będą się znajdowały miejsca postojowe dla samochodów osobowych, a podziemna hala będzie jedynym miejscem, które zapewnia dla każdego z lokali mieszkalnych miejsce parkingowe. Zostanie dla niej utworzona odrębna księga wieczysta.

Deweloper tłumaczył, że planowana sprzedaż mieszkań ma obejmować jednolite świadczenie, na które składać się będzie dostawa wyodrębnionego lokalu mieszkalnego oraz sprzedaż udziału we współwłasności wielostanowiskowego garażu, uprawniającego do wyłącznego korzystania z wydzielonego w nim miejsca. Transakcja zostanie udokumentowana jednym aktem notarialnym. Nie przewiduje się odrębnej sprzedaży udziału we współwłasności hali garażowej bez jednoczesnej sprzedaży mieszkania.

Deweloper był zdania, że sprzedaż, jako jedno świadczenie kompleksowe, powinna być obciążona jedną stawką VAT w wysokości 8 proc. Taka stawka jest właściwa dla sprzedaży mieszkań, a równoczesna sprzedaż udziału w garażu jest uzupełnieniem świadczenia głównego – sprzedaży mieszkania. Zakup miejsca postojowego służy pełnej realizacji świadczenia głównego.

Izby skarbowej to nie przekonało. Uznała, że trzeba przeanalizować, czy miejsce postojowe może być przedmiotem odrębnej własności, czy może stanowić przedmiot samodzielnego obrotu, a więc czy miejsca postojowe mogą być sprzedawane (nabywane) tylko i wyłącznie z mieszkaniem, do którego zostały przypisane, czy też odrębnie.

– Jeżeli w ramach jednej nieruchomości następuje sprzedaż na odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz ze stosownym udziałem w jej częściach wspólnych, to sprzedaż ta ma charakter jednej transakcji i podlega jednej stawce VAT właściwej dla lokalu mieszkalnego – stwierdziła Izba.

Zaznaczyła przy tym, że w opisanym przez dewelopera przypadku jest inaczej, bo mieszkania i hala garażowa będą posiadać odrębne księgi wieczyste, dlatego można sprzedawać miejsca postojowe niezależnie od mieszkań.

numer interpretacji: IBPP2/4512-536/15/RSz

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne