Nieruchomości: charakter przedsięwzięcia decyduje, kto jest stroną

Okoliczność, że dana inwestycja spełnia warunki stawiane przez przepisy techniczno-budowlane, nie zawsze musi oznaczać, iż nie zakłóca lub nie będzie zakłócać korzystania z nieruchomości i wpływać na nieruchomości sąsiadujące.

Publikacja: 12.02.2020 02:00

Nieruchomości: charakter przedsięwzięcia decyduje, kto jest stroną

Foto: AdobeStock

Jak należy interpretować zwrot „przepisy odrębne", którym ustawodawca posłużył się w definicji „obszaru oddziaływania obiektu", niezbędnym do prawidłowego wyznaczenia kręgu stron w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę? Czy sformułowanie to nakazuje organowi ograniczyć się tylko do przepisów prawa administracyjnego, w szczególności przepisów techniczno-budowlanych, czy wymaga, aby organ uwzględnił wszelkie obowiązujące przepisy, także te regulujące stosunki własnościowe, zawarte w kodeksie cywilnym? Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 czerwca 2019 r. (sygn. II OSK 1883/17) orzekł, że pod pojęciem przepisów odrębnych, o których mowa w art. 3 pkt 20 prawa budowlanego, należy rozumieć nie tylko przepisy budowlano-techniczne, lecz także np. przepisy odnoszące się do ochrony własności, o których mowa w kodeksie cywilnym.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a