fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Przekształcenie nieruchomości: więcej za miejsce postojowe niż za lokal

Fotolia.com
Właściciele tanio przekształcą tylko udział w gruncie pod mieszkaniem, a pod garażem już nie. Gminy nie chcą przyznawać upustów w opłatach.

Miasta nie chcą udzielać bonifikat w opłacie przekształceniowej, dotyczącej miejsc postojowych w garażu. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uważa, że nie ma prawnych przeszkód, by poszły na rękę swoim mieszkańcom. Eksperci uważają, że na tym tle będzie dochodzić do sporów i to sądy rozstrzygną, czy upust się należy.

Zniżka nie na wszystko

W grę wchodzą spore kwoty. Pod koniec 2018 r. wiele miast masowo podnosiło roczne opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu pod blokami, w tym za miejsca postojowe w garażach. Rodzinie mieszkającej na warszawskim Muranowie opłata wzrosła z 380 zł na 1140 zł, a w Wilanowie z 300 zł na 900 zł. Wprawdzie 1 stycznia 2019 r. doszło do przekształcenia z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budynkami wielorodzinnymi i domami jednorodzinnymi, ale za przekształcenie trzeba zapłacić. Roczna opłata przekształceniowa ma wynieść tyle, ile ostatnia roczna opłata za użytkowanie wieczyste.

Dla gruntów Skarbu Państwa są obowiązkowe bonifikaty. Gdy właściciele lokali (domów) zdecydują się na uregulowanie należności w tym samym roku, w którym nastąpi przekształcenie, bonifikata wyniesie 60 proc. W drugim roku będzie to 50 proc., w trzecim – 40 proc., w czwartym – 30 proc., w piątym – 20 proc., a w szóstym roku – 10 proc. W gminach sytuacja jest nieco inna. Same decydują, czy chcą udzielać bonifikat. Wiele z nich zdecydowało się na to. W Warszawie wnoszą 98 proc. opłaty przekształceniowej (jeżeli zapłaci się jednorazowo), w Gdańsku 95 proc., w Krakowie i Lublinie – 60 proc.

Jest problem

Okazuje się jednak, że miasta nie chcą udzielać bonifikat w opłacie przekształceniowej za miejsce postojowe w garażu.

– Dowiedziałem się w urzędzie dzielnicy, że właścicielom udziału w hali garażowej pod budynkiem nie będzie przysługiwała bonifikata. Urzędnicy, z którymi rozmawiałem, tłumaczyli to tym, że takie są przepisy – wyjaśnia czytelnik z warszawskiego Mokotowa.

Niektóre miasta, jak Gdańsk, chcą przyznawać upusty tylko dla części hal garażowych.

– Dla miejsc postojowych w garażu bonifikata przysługuje tylko, gdy jest ono przypisane do mieszkania jako pomieszczenie przynależne i znajduje się w lokalowej księdze wieczystej. Szansy na bonifikatę w ogóle nie mają osoby, których garaż w budynku posiada status odrębnego lokalu użytkowego – tłumaczy Ronald Dudziuk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Samorządy decydują

– Samorządy mają prawo same decydować, jakich chcą udzielić bonifikat. Gdy chodzi o grunty Skarbu Państwa, sytuacja jest nieco inna. Z przepisów nie wynika wprost, by bonifikata przysługiwała – uważa Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Związek Miast Polskich w sprawie bonifikat zwracał się do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Odpowiedź, którą otrzymał, była nie po jego myśli.

– Przepisy ustawy o przekształceniu z 20 lipca 2018 r. nie wykluczają, aby samorządy, określając w uchwałach warunki przyznawania bonifikat, przesądzały, że dotyczą one także opłaty przekształceniowej za udział w podziemnym garażu – tłumaczy Zbigniew Przybysz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Ministerstwo podkreśla, że obowiązek urządzania miejsc postojowych dla samochodów użytkowników budynków mieszkalnych wynika z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

– Posiadanie miejsca do parkowania samochodu jest zatem integralnie związane z mieszkaniem, podobnie jak posiadanie piwnicy lub dostępu do suszarni i innych części wspólnych budynku. W ustawie o własności lokali ustawodawca przesądził, że do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, czyli tzw. pomieszczenia przynależne. Takie rozumienie przynależności do lokali i domów mieszkalnych wpłynęło na zakres przedmiotowy ustawowego przekształcenia określony w art. 1 ust. 2. Przepis wyraźnie stanowi, że przekształcenie obejmuje nie tylko grunt pod budynkiem, ale również grunty pod budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami i urządzeniami umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Związek Miast Polskich kwituje krótko.

– Sama interpretacja ministerstwa to za mało, by miasta zdecydowały się automatycznie udzielać upustów. Będzie więc dochodzić na tym tle do sporów i ostatecznie to Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy bonifikata dla miejsca postojowego przysługuje czy nie – wyjaśnia Marek Wójcik.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA