fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Amerykanie chcą zbudować wieżowiec wysoki na niemal 5 km

YouTube
Amerykanie zamierzają zbudować drapacz chmur, który rzeczywiście zasługuje na takie określenie.

Drapacze chmur nie wszystkich zachwycają, wielu zarzuca im brak wdzięku, gigantyzm, niedopasowanie do skali człowieka. Taki negatywny stosunek wyraża się w rozmaitych niepochlebnych nazwach nadawanych tym budowlom – na przykład wysoki na 180 metrów londyński 30 St Mary Axe przezwano korniszonem.

Jednak projektanci amerykańskiej firmy Arconic spodziewają się, że tak nie będzie w przypadku drapacza chmur, jaki projektują i zyska on sympatię wszystkich. Ma to być budynek o niewyobrażalnej wręcz wysokości 4800 metrów, czyli niespełna pięciu kilometrów.

 

Ale nie tylko wysokość będzie stanowiła o jego wyjątkowości. Wieżowiec ma być ekologiczny, jego zadaniem będzie oczyszczanie powietrza ze szkodliwych pyłów i substancji. Projektanci zamierzają osiągnąć ten cel, stosując specjalne materiały.

Budynek obłożony będzie wykładziną EcoVlean wykonaną między innymi z dwutlenku tytanu. W zetknięciu z promieniami UV zawartymi w świetle słonecznym wykładzina będzie wydzielała energię, która w połączeniu z cząsteczkami wody i tlenu w atmosferze sprawi, że wykładzina będzie pochłaniała zanieczyszczenia atmosferyczne. Zanieczyszczenia te, gromadząc się stopniowo, utworzą „martwy naskórek” łatwy do usuwania.

Obecnie najwyższym na świecie budynkiem jest Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ma 828 metrów wysokości. Drugie miejsce zajmuje Szanghaj Tower – 632 metry.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA