fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Niepełnosprawny ma ulgę na skuter

Adobe Stock
Trójkołowy skuter o napędzie elektrycznym należy traktować tak jak wózek inwalidzki o takim napędzie. To oznacza, że wydatek na ten cel podlega odliczeniu.

Fiskus interpretuje przepisy o uldze rehabilitacyjnej na korzyść podatników. Zgadza się na odliczenie wydatków na nowe środki lokomocji.

Sprawa dotyczyła podatnika, który posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na niedowład kończyn. W 2018 r. kupił za 5 tys. zł trójkołowy skuter elektryczny, który umożliwia mu samodzielny dojazd np. po zakupy czy do lekarza.

Zapytał, czy może odliczyć wydatek od dochodu. Odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest twierdząca. Organ przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT odliczeniu podlegają wydatki na zakup indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wyjątkiem jest sprzęt AGD. Warunkiem odliczenia jest m.in. orzeczenie o niepełnosprawności.

Dyrektor KIS uznał, że skuter to środek lokomocji, który należy traktować tak jak wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym, które zgodnie z przepisami o ruchu drogowym mogą się poruszać zarówno po chodnikach, jak i po drogach. Zgodził się, że skuter ułatwia wykonywanie czynności życiowych. Posiada on cechy indywidualnego sprzętu, gdyż jest przeznaczony dla osób, które mają problem z poruszaniem się – tak jak wnioskodawca.

„Wydatek może być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym za rok, w którym został poniesiony" – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2 -2.4011.257. 2019.3.BK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA