fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

ZNP do NIK: trzeba zaskarżyć do TK rozporządzenie ws. egzaminów

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski
ZNP wysłał do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o "rozważenie zasadności zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego" rozporządzeń MEN umożliwiających poszerzanie zespołów egzaminacyjnych o osoby niebędące nauczycielami.

Na kilka dni przed strajkiem nauczycieli  minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur. Zgodnie z nimi  w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele niezatrudnieni w szkole (np. pracownicy kuratoriów), a także każda osoba mająca kwalifikacje nauczycielskie, ale niebędąca nauczycielem. MEN twierdziło, że z prośbami o takie przepisy występowali dyrektorów szkół.

"Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego ww. zmiany zostały dokonane z naruszeniem konstytucyjnej zasady praworządności (zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa) oraz zasadą legalizmu" - napisał ZNP  do NIK.

ZNP wskazuje w swoim wystąpieniu do NIK kilka argumentów. M.in. taki, że  rozporządzenia regulują zbyt szeroki zakres spraw, z przekroczeniem delegacji ustawowej. Zdaniem ZNP przepisy pomijają fakt, że zgodnie z przepisami egzaminów nie mogą przeprowadzać jakiekolwiek osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi.

ZNP wskazuje także, że wbrew zasadom prawidłowej legislacji projekty nie były uzgadniane w trybie konsultacji społecznych. Projekty nie zostały przekazane do opiniowania związkom zawodowym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA