fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

MEN nowelizuje kartę nauczyciela

Adobe Stock
Dodatki dla stażystów, 5-proc. podwyżki od września dla wszystkich i dodatek za wyróżniającą prace - jest projekt mający uspokoić nastroje w oświacie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do konsultacji projekt nowelizacji Karty Nauczyciela wprowadzający m.in. przyspieszenie wypłaty podwyżek dla nauczycieli. To próba uspokojenia nastrojów nauczycielskich związków zawodowych, które w poniedziałek rano zdecydują o terminie strajku w oświacie.

Czytaj także: Rusza wypłata podwyżek dla nauczycieli

„Rozwiązania proponowane w projekcie ustawy przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności tego zawodu poprzez m.in. dalsze wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagradzania nauczycieli, zachęcającego do pracy w szkole"- podaje MEN w uzasadnieniu.

Te rozwiązania nie są zaskoczeniem. Przedstawiła je w styczniu podczas spotkania ze związkami zawodowymi szefowa resortu Anna Zalewska. Związkowcy jednak orzekli, że choć te propozycje to krok w dobrym kierunku, nie stanowią odpowiedzi na zgłaszane przez nich postulaty.

W projekcie znalazł się zapis dotyczący przyznawania dodatku za wyróżniającą pracę także nauczycielom kontraktowym i mianowanym. Będzie on przysługiwał przez cały okres ostażu na kolejny stopień awansu (maksymalnie 3 lata). Jeśli jednak w tym okresie nauczyciel uzyska ocenę niższą, straci do niego prawo.

Z oceną wyróżniającą wiąże się także prawo do skrócenia okresu, po którym można rozpocząć starania o wyższy stopień awansu zawodowego. Obecnie np. między stopniem nauczyciela kontraktowego a rozpoczęciem stażu na mianowanego jest to 3 lata.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA