fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najważniejsze firmy

FFiL Śnieżka – silna za granicą

Rzeczpospolita
W ramach branży budowlanej uwzględnione zostały zarówno firmy produkujące materiały budowlane, jak i deweloperzy.

Wśród 12 wiodących firm są cztery spółki zajmujące się budowaniem obiektów i osiem produkujących materiały wykorzystywane w budownictwie. Największa firmą deweloperską w kraju jest Grupa Budimex.

W branży budowlanej wyróżnienie „Najważniejsza firma dla Polski" uzyskała Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka. To jeden z czołowych producentów farb i lakierów w Polsce. Tak wysoką pozycję firma osiągnęła w ciągu ponad 35 lat. Historia spółki sięga 1984 r. Zakład zatrudniał wtedy – łącznie z właścicielami – od kilku do kilkunastu osób. Dziś Śnieżka to nowoczesny zakład zatrudniający w całej Grupie Kapitałowej ok. 1000 osób i wytwarzający rocznie ok. 140 mln litrów różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej na rynek krajowy oraz rynki zagraniczne. Śnieżka jest jedyną firmą produkującą farby i lakiery notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2019 r. jej przychody ze sprzedaży wyniosły 718 tys. zł, z czego 22 proc. stanowi eksport. Zysk netto w ub.r. wyniósł 61,6 mln zł. Firma zatrudniała 1112 osób.

Przyznając wyróżnienie firmie Śnieżka, kapituła rankingu „Najważniejsze firmy dla Polski" doceniła pozycję i rozpoznawalność marki. Śnieżka to wiodąca marka na rynku polskim, ukraińskim, białoruskim i mołdawskim. Nie bez znaczenia dla kapituły był fakt, że jest firmą kontrolowaną przez polski kapitał.

Lista 12 wiodących firm w branży budowlanej jest zróżnicowana pod względem produktowym. Są na niej najwięksi deweloperzy, jak Budmiex, który w 2019 r. wypracował 7,6 mld zł przychodów ze sprzedaży, czy Grupa Strabag z przychodami 4,6 mld zł. Nie mogło zabraknąć Grupy Barlinek, wiodącego producenta warstwowych podłóg drewnianych na świecie, o potencjale produkcji ponad 12 mln mkw. rocznie. Firma prowadzi sprzedaż do 75 krajów na sześciu kontynentach.

Wśród wiodących firm jest dwóch producentów okien. Należąca do duńskiego holdingu VKR Grupa Velux to największy producent okien w kraju. Wypracowuje ok. jednej czwartej wartości eksportu branży. Zatrudnia ponad 4000 osób.

Natomiast firma Fakro oparta jest w 100 proc. na polskim kapitale. W skład grupy wchodzi 11 spółek produkcyjnych i 17 dystrybucyjnych, zatrudniających ponad 4000 osób. Produkty Fakro można znaleźć w ponad 50 krajach na całym świecie. Eksport stanowi 70 proc. ogółu sprzedaży.

W zestawieniu została ujęta też firma Aluprof, czołowy producent systemów aluminiowych w Europie. Spółka ma oddziały w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. Roczne przychody ze sprzedaży firmy przekraczają 340 mln euro. Eksport stanowi ok. 40 proc. ogólnej sprzedaży. Firma zatrudnia ponad 2300 pracowników.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA