fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najważniejsze firmy

Forte – biznes z historią

Rzeczpospolita
Sektor produkcyjny jest jednym z najważniejszych filarów gospodarki, ponieważ tworzy realną wartość. Mocną pozycję mają tu m.in. Amica, Arctic Paper, Can-Pack, Nowy Styl oraz Mondi Świecie.

W ramach tego sektora kapituła rankingu przyznała wyróżnienie Fabryce Mebli Forte. To jeden z największych europejskich producentów mebli do samodzielnego montażu. Obecnie Forte ma pięć nowoczesnych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku i Hajnówce. Całkowita powierzchnia produkcyjna fabryk wynosi 143 tys. mkw., zaś powierzchnia magazynowa 103 tys. mkw.

Każdego roku do oferty wprowadzanych jest blisko 1500 nowych wzorów. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności Forte zaprosiło do grona odbiorców ponad 4,5 tys. firm, prowadząc sprzedaż do ponad 40 krajów na świecie. Eksport stanowi 80 proc. produkcji. Kapituła doceniła Forte za rozwój oraz umacnianie marki na rynkach krajowych i zagranicznych.

Grupa została założona przez Macieja Formanowicza w 1992 r. W 1996 r. weszła na giełdę. Firma zatrudnia obecnie około 3,5 tys. pracowników, w tym około tysiąca pracuje w spółce już od ponad 15 lat.

Grupa firm tworzących branżę produkcyjną jest mocno zróżnicowana i trudno je sprowadzić do jednego mianownika. Można się jednak pokusić o wskazanie przedsiębiorstw będących niejako filarami tego sektora. Polska ma mocną pozycję nie tylko we wspomnianym już sektorze produkcji mebli, ale również w wytwarzaniu AGD.

Wiodący polski producent tych urządzeń – czyli grupa Amica – przekroczył w 2019 r. próg 3 mld zł rocznych przychodów. O prawie 5 proc. wzrosła sprzedaż w Polsce, która odpowiadała za 27 proc. obrotów grupy. Największym rynkiem pozostała Europa Zachodnia (40 proc. sprzedaży, +2 proc. r./r.). Pozycję rynkową grupy wspiera ekspansja produktowa, ponieważ do oferty Amiki systematycznie trafiają nowe linie produktów.

Znad Wisły wywodzi się też wiodący producent opakowań: Can-Pack. Niemal co piąta puszka napoju w Europie pochodzi z fabryk tej grupy. Na rynki poza Polską przypada zdecydowana większość sprzedaży, która w 2019 r. sięgnęła łącznie niemal 8,5 mld zł.

Na światowych rynkach znana jest też firma Mondi Świecie, czyli czołowy producent papieru. Jej historia sięga początku lat 60. W 1997 r. pakiet jej akcji wprowadzono na GPW, a większościowe udziały sprzedano inwestorowi strategicznemu, spółce Framondi zarejestrowanej w Holandii. Od 2008 r. firma działa pod nazwą Mondi Świecie. Obecnie Grupa Mondi ma 100 proc. kapitału zakładowego spółki. Jej przychody w 2019 r. przekroczyły 3 mld zł.

Obrotami podobnego rzędu oraz wysokim zatrudnieniem pochwalić się może również inny gracz z tego sektora – Arctic Paper z Kostrzyna.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA