fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagrody Nobla

Dwa lata więzienia w aferze noblowskiej

Jean-Claude Arnault
AFP
Na dwa lata więzienia skazał sąd w Sztokholmie Jean-Claude'a Arnault, męża członkini przyznającej nagrody literackiego Nobla Akademii Szwedzkiej, oskarżonego o gwałty i ujawnianie nazwisk laureatów. To z powodu tej afery Nobla w dziedzinie literatury w tym roku nie będzie.

Arnault, szwedzko-francuski fotografik, współpracownik Akademii Szwedzkiej i mąż jednej z jej członkiń Katariny Frostenson,  został oskarżony o gwałty przez 18 kobiet. Pięć z nich zdecydowało się złożyć oficjalne doniesienie.

Sąd część zarzutów uznał, cześć odrzucił. Uznał mężczyznę winnym dwóch gwałtów, pozostałe uległy przedawnieniu albo nie przedstawiono wystarczających dowodów.

Jean-Claude Arnault został skazany na dwa lata więzienia. Nie wiadomo, czy strony będą się odwoływać od wyroku.

Czytaj także: Trzęsie się akademia przyznająca Noble

Skandal obyczajowy to tylko jedna z afer, której bohaterem jest Arnault. Druga dotyczy przecieków dotyczących laureatów literackiej nagrody Nobla.

Informacje dotyczące nazwisk nagrodzonych pisarzy miały wyciekać z Akademii od drugiej połowy lat 90. To właśnie Arnault miał ujawnić m.in. nagrodę dla Wisławy Szymborskiej w 1996, Elfride Jelinek w 2004, Swietłany Aleksijewicz w 2014 czy Boba Dylana w 2016.

Z powodu tej afery w tym roku literacka nagroda Nobla nie zostanie przyznana w tym roku. W 2019 poznamy jej laureatów za 2018 i 2019.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA