fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Gwiazdy jazzu zagrają na warszawskiej Starówce

Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Wojciech Mazolewski
Fotorzepa, Marek Dusza
W sobotni wieczór startuje festiwal Jazz na Starówce, a otworzy go najpopularniejszy polski zespół Wojciech Mazolewski Quintet.

XXI Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce zaprasza na warszawski Rynek Starego Miasta, by jak co roku w każdy wakacyjny, sobotni wieczór o godz. 19:00 zaprezentować dziewięć zespołów z różnych krajów. A będzie w czym wybierać, a festiwal ma już swoją stałą publiczność, która lubi spędzać soboty w stolicy i przychodzi na każdy koncert. W programie tegorocznej edycji jest kilka jazzowych gwiazd pierwszej wielkości. Przede wszystkim amerykańscy kontrabasiści: Christian McBride i Charnett Moffett. Szczególnie koncert McBride'a spotka się z ogromnym zainteresowaniem. To lider, ale i utytułowany sideman. Grał z największymi: Joe Hendersonem, McCoy Tynerem, Patem Methenym i Herbie Hancockiem. Wystąpił także na płycie Anny Marii Jopek. Potrafi wydobyć z kontrabasu niezwykle urzekające brzmienia.

Podobnie jak Charnett Moffett, który utworzył supergrupę NettWork z gitarzystą Stanleyem Jordanem, pianistą Cyrusem Chestnutem i perkusistą Jeffem „Tainem" Wattsem. Będzie to pierwszy występ tej formacji w Polsce. Z Kalifornii przyleci kubański pianista Omar Sosa ze swoim AfroCubano Quartet. Najnowsza płyta pianisty „Ilé" zbiera entuzjastyczne recenzje na całym świecie. Egzotyczny kwartet zakończy festiwal 29 sierpnia.

Kto widział występ izraelskiego kontrabasisty Avishaia Cohena na Starówce, z pewnością zwrócił uwagę na siedzącego za fortepianem Shaie Maestro. Teraz pianista przyjedzie do Warszawy z własnym triem, w którym na perkusji gra Ziv Ravitz, znany polskiej publiczności z kilku innych projektów tworzonych wspólnie z naszymi muzykami. Natomiast na kontrabasie zagra z nimi Peruwiańczyk Jorge Roeder..

Koncerty festiwalu Jazz na Starówce w pierwszych dniach sierpnia zwykle należą do polskich jazzmanów. I tak 1 sierpnia zagra trio Wojciecha Konikiewicza, który przygotuje na ten szczególny dzień specjalny program.

Usłyszymy wielu interesujących europejskich jazzmanów. Z Włoch przyjedzie kwartet utytułowanego trębacza Fabrizio Bosso. Wykształcony w USA zdobył we Włoszech wiele nagród i jest uważany za drugą, po Enrico Ravie, jazzową trąbkę Włoch. Usłyszymy ją 8 sierpnia.

Tydzień później wystąpi austriacki zespół Dickbauer Collective utworzony dwa lata temu przez trzech braci Dickbauerów. Dwa saksofony, skrzypce, wiolonczela, bas i perkusja tworzą oryginalne brzmienie. Ambitny program przedstawi dwóch skandynawskich weteranów: norweski gitarzysta Terje Rypdal i duński trębacz Palle Mikkelborg. Jego premiera miała miejsce na słynnym Vossa Jazz Festival w Norwegii i jest bardzo prawdopodobne, że nagranie wyda niemiecka wytwórnia ECM Records. Wymagający miłośnicy jazzu powinni przyjść na Rynek Starego Miasta 22 sierpnia.

A w najbliższą sobotę kwintet Wojciecha Mazolewskiego zagra muzykę z wydanego jesienią ubiegłego roku znakomitego albumu „Polka". Będzie to niezwykle atrakcyjny, żywiołowy koncert, jak wszystkie tego zespołu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA